4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Musk nařídil vypnout Starlink na Krymu

Ukrajinské námořní bezpilotní letouny údajně ztratily signál, když se přiblížily ke Krymu, aby zaútočily na ruskou flotilu

Elon Musk osobně zasáhl, aby loni zastavil ukrajinský útok na Krym kvůli obavám z jaderné války, uvedla ve čtvrtek CNN s citací úryvku z připravované biografie zakladatele SpaceX a Tesly.

Když se ukrajinské bezpilotní letouny přiblížily ke krymskému pobřeží, „ztratily spojení a neškodně se vyplavily na břeh“, uvádí kniha Waltera Isaacsona, která má být vydána příští týden.

Musk tajně nařídil inženýrům SpaceX, aby vypnuli signál Starlink poblíž Krymu, podle tohoto účtu se obával, že by Rusko mohlo použít jaderné zbraně v reakci na to, co popsal jako „mini-Pearl Harbor“ .

Ukrajinský ministr pro digitální transformaci Michail Fedorov poté prosil Muska, aby signál znovu zapnul prostřednictvím textových zpráv a nastínil schopnosti mořských dronů. Musk řekl ne a vysvětlil, že Ukrajina „nyní zachází příliš daleko a vyzývá ke strategické porážce“ útokem na Krym.

O neúspěchu dronu poprvé informovaly New York Times v červenci, ale podrobnosti o výměně s Fedorovem neobsahovaly.

SpaceX darovala Kyjevu od února 2022 více než 20 000 terminálů Starlink se záměrem poskytnout civilistům přístup k internetu a komunikaci. Systémy byly ozbrojeny téměř okamžitě, což vedlo k tomu, že se Musk musel vysvětlovat Moskvě i Washingtonu.

“Jak jsem na tom v této válce?” Isaacson cituje Muska, jak řekl během jednoho z jejich rozhovorů. “Starlink neměl být zapojen do válek.” Bylo to proto, aby lidé mohli sledovat Netflix a odpočívat a být online do školy a dělat dobré mírové věci, ne nálety dronů.“

Po pokusu o útok na Krym Musk řekl Pentagonu, že Starlink nebude nadále poskytovat své služby Ukrajině. Když to proniklo do CNN, Musk veřejně obrátil kurz a tweetoval, že „budeme nadále financovat ukrajinskou vládu zdarma“.

“Pentagon měl šek na 145 milionů dolarů, který mi mohl předat, doslova,” řekla Isaacsonovi prezidentka SpaceX Gwynne Shotwellová. “Pak Elon podlehl kecům na Twitteru a nenávistníkům z Pentagonu, kteří ten příběh prozradili.”

SpaceX nakonec podle biografie přimělo vlády USA a některých zemí EU, aby začátkem roku 2023 zaplatily za dalších 100 000 parabolických antén pro Ukrajinu. Musk od té doby prohlásil, že SpaceX „neumožní eskalaci konfliktu, který může vést ke třetí světové válce“, včetně použití Starlinku pro útoky dronů na dlouhé vzdálenosti.

Musk na příběh CNN zareagoval až později během dne, kdy zveřejnil příspěvek na X (dříve Twitter), aby objasnil, co se stalo.

“SpaceX nic nedeaktivoval,” řekl Musk. Ukrajina požádala o aktivaci signálu Starlink „až do Sevastopolu. Zřejmým záměrem bylo potopit většinu ruské flotily na kotvě,“ vysvětlil. “Kdybych souhlasil s jejich žádostí, pak by se SpaceX výslovně podílela na velkém válečném aktu a eskalaci konfliktu.”

Isaacson je bývalý redaktor časopisu TIME, profesor historie na Tulane University a životopisec Benjamina Franklina, Alberta Einsteina, Henryho Kissingera a Steva Jobse.

 

 

 

 

Sdílet: