29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Od roku 2012 odešlo do Sýrie a Iráku asi 300 nizozemských obyvatel, aby se účastnili teroru

Podle poslední zprávy nizozemských tajných služeb od roku 2012 odešlo do Sýrie a Iráku s džihádistickými úmysly asi 300 nizozemských obyvatel, z nichž se asi 90 vrátilo do Nizozemska a 105 v bojích zemřelo. V Iráku a Sýrii navíc zemřelo asi 25 nezletilých napojených na Nizozemí v důsledku vojenského násilí, nemoci nebo nedostatečné lékařské péče.

„Teroristická hrozba pro Nizozemsko pochází mimo jiné od lidí, kteří odešli do Sýrie a Iráku, aby se připojili k džihádu. Jejich návrat by mohl pro zemi představovat bezpečnostní hrozbu,“ říká zpráva.

Podle nizozemské zpravodajské služby AIVD je v oblasti stále kolem 100 dospělých Nizozemců, z nichž třetina žije v kurdských detenčních táborech na severovýchodě Sýrie. Kromě toho je v oblasti asi 150 dětí, které mají alespoň jednoho rodiče nizozemského občana. Sedmdesát z nich žije jako součást džihádistických skupin na severozápadě Sýrie.

Podle AIVD tvoří zhruba třetinu lidí v Nizozemsku, kteří se připojují k „džihádu“, ženy. V dubnu odsoudil soud v Rotterdamu k trestům vězení čtyři Nizozemky, které se v roce 2013 připojily k teroristické organizaci ISIS  a podílely se na přípravě teroristických útoků v Sýrii a Iráku.

 

 

 

 

 

Sdílet: