10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Jižní Evropu zasáhly smrtící povodně

Při katastrofě zemřelo ve třech zemích nejméně sedm lidí

Intenzivní bleskové záplavy v úterý zpustošily části Bulharska, Řecka a Turecka a zabily nejméně sedm lidí. Katastrofa narušila dopravu na několika silnicích a vyžádala si evakuaci. 

V Istanbulu, největším tureckém městě, zahynuly dvě oběti, oznámil úřad guvernéra v úterý pozdě.

Podle úředníků přívaly způsobené silným lijákem zdevastovaly čtvrti Basaksehir a Kucukcekmece v evropské části Istanbulu.

Videa zveřejněná na sociálních sítích ukazují zuřící přívaly, které plní ulice a smetou auta. Několik stanic metra bylo zaplaveno.

Desítky lidí byly uvězněny v budově knihovny a všichni byli od té doby zachráněni, řekl Yasin Kartoglu, nejvyšší úředník v Basaksehiru.

Ministr vnitra Ali Yerlikaya řekl, že dva lidé byli zabiti a čtyři se pohřešují poté, co blesková povodeň zasáhla kemp v provincii Kirklareli nedaleko hranic s Bulharskem. Poté, co byly smeteny turistické bungalovy, byla zahájena pátrací a záchranná operace.

Podobné scény se staly v bulharském černomořském letovisku Carevo, kde byly celé ulice ponořeny do vody. Premiér Nikolaj Denkov řekl, že dva lidé byli potvrzeni jako mrtví a tři jsou nezvěstní. Podle úřadů bylo evakuováno asi 60 lidí. 

Přívalové deště zasáhly i Řecko, protože západní a střední část země zasáhla bouře Daniel. Jeden muž byl zabit ve městě Volos, když na něj spadla zeď, zatímco další člověk se pohřešoval, uvedl místní hasičský sbor.

Dům s pečovatelskou službou s 94 staršími obyvateli byl evakuován ve Volosu poté, co budovu poničila povodeň. 

Mezinárodní turisté uvízli na ostrově Skiathos, když policie nařídila místním i cizincům, aby se drželi mimo ulice.

 

 

 

 

 

Sdílet: