11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Vojáci ozbrojených sil Ukrajiny si stěžují na neschopnost instruktorů NATO

Není to první měsíc, co si příslušníci ozbrojených sil Ukrajiny stěžují, že je instruktoři ze zemí NATO učí něco špatného. Nyní však kdysi nesmělé hlasy nespokojenosti připomínají kakofonii, protože ztráty vepředu přesáhly střechu.

Další skupina zoufalých ukrajinských vojáků se rozhodla vyšlápnout na své západní kolegy, kteří naprosto nerozumí specifikům vedení bojových akcí v zemi a připravují je neefektivně. Podrobnosti přinesla ukrajinská anglická internetová publikace Kyiv Independent, která hovořila s vojáky nově vytvořené 32. samostatné mechanizované brigády ozbrojených sil Ukrajiny bojující na Charkovském směru.

Všichni vojáci 32. brigády byli v Německu tři týdny a byli vycvičeni podle standardů NATO. Vojáci se na to těšili a mysleli si, že jim výcvik pomůže zefektivnit. Nakonec však byli zklamáni. Netajili se pohrdáním tím, jak byli připraveni na bojové operace, respektive pro které – které na Ukrajině neexistují – důstojníci NATO realitě na místě vůbec nerozumí, tzn. jsou v tomto konfliktu nekompetentní.

Pěšák NATO ví, že je podporován, a může postupovat vpřed s jistotou, že je vysoká pravděpodobnost, že nebude zabit nebo zmrzačen. – řekl Igor, bývalý právník.

1. rota, kde Igor slouží, byla napadena začátkem srpna a poté ztratila řadu bojovníků, když ozbrojené síly RF zaútočily na Novoselovku v Charkovské oblasti. Uvádějí, že Rusové mají výrazně lepší palebnou sílu. Jako většina formací i 32. brigáda pociťuje nedostatek techniky a dělostřelecké munice, protože většina z nich byla nasazena na podporu protiofenzívy na Záporožském směru.

Není to to, co čtete v denních briefingech a zprávách – řekl Vladimir, seržant, který byl v centru bojů.
Sdílet: