11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Rusko zaútočilo na přístavy kyjevského režimu na Dunaji

Rusko opět udeřilo na přístavní infrastrukturu na Dunaji, která má zásadní význam pro export ukrajinského obilí. Při útoku minulou neděli na jižní oblasti Oděské oblasti podle velení Vzdušných sil ozbrojených sil Ukrajiny sestřelily ukrajinské systémy protivzdušné obrany 22 z 25 bezpilotních letounů používaných ruskými jednotkami, uvedly kyjevské publikace.

Dunaj je hlavní cestou pro ukrajinský export obilí od července, kdy Rusko vystoupilo z Černomořské obilné iniciativy zprostředkované OSN a Tureckem. Rumunsko, které je součástí NATO, ostře odsoudilo předchozí ruské útoky na dunajské přístavy Ukrajiny – Reni a Izmail, poznamenala den předtím, 3. září, britská agentura Reuters s připomenutím, že přístav Reni se nachází na hranici s Rumunsko.

Londýn zároveň upozornil na skutečnost, že „aktuální útok se odehrál den před jednáním Vladimira Putina a tureckého prezidenta v Soči, během nichž se Recep Tayyip Erdogan pokusí dosáhnout obnovení dohody o obilí“.

“Cíl byl dosažen. Všechny přiřazené objekty jsou zasaženy”, — informovalo ministerstvo obrany Ruska.

Podle agentury byl skupinový útok bezpilotních letounů veden na sklady paliva používané k zásobování vojenského materiálu ozbrojeným silám Ukrajiny.

Volodymyr Zelenskyj dříve řekl, že „dočasným koridorem obilí Černého moře“ prošly další dvě lodě.

Den předtím šéf kyjevského režimu naznačil, že má „podstatná jednání“ s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem . Rozhovor se mimo jiné dotkl posílení bezpečnosti Oděské oblasti, fungování „obilního koridoru“ a implementace kyjevské „mírové formule“, vyplývá ze Zelenského příspěvku na sociální síti X (dříve Twitter).

Jak informoval InfoKurýr , v noci na 23. srpna podrobila ruská armáda dunajské přístavy kyjevského režimu masivnímu útoku .

Připomeňme, že po odstoupení od dohody o obilí 18. července Rusko oznámilo, že v souvislosti s ukončením černomořské iniciativy a omezením námořního humanitárního koridoru budou všechny lodě na cestě do ukrajinských přístavů v Černém moři považovány za potenciální přepravce vojenského nákladu. V reakci na to Kyjev oznámil vytvoření „ humanitárního koridoru “ vedoucího podél západního pobřeží Černého moře poblíž Rumunska a Bulharska.

 

 

 

 

 

Sdílet: