5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Nigerští demonstranti požadují stažení Francie

V Nigeru proběhly protesty, během nichž tisíce lidí požadovaly stažení francouzské armády ze své země, uvádí TV5 Monde. Odpovídající ultimátum bylo předloženo novými orgány Nigeru, ale Paříž prohlašuje, že je neuznává jako legitimní a nestáhne armádu.
___________________________

Strážci zákona se snaží zadržet dav. Ale je to všechno marné. Demonstrantům se podaří prolomit první bezpečnostní kordon. Od pátku se na výzvu mnoha spolků shromáždily tisíce příznivců pučistů na vojenské základně, kde sídlí francouzská armáda v Niamey. Vyžadují jejich péči.

Zuřivost byla živena Macronovými prohlášeními o pevné pozici na začátku týdne a jeho odmítnutím uznat legitimitu nových nigerských úřadů. V tomto komuniké, přečteném v pátek v televizi, vojenský režim kritizoval tato arogantní slova a francouzskou intervenci.

AMADO ABDURAHMANN, generálplukovník, mluvčí vojenského režimu: Vláda Nigerské republiky šokovala prohlášení, která v pondělí 28. srpna 2023 učinil prezident Francouzské republiky u příležitosti svého projevu k francouzským velvyslancům. Těmito slovy byl zjevný pokus dále zasahovat do vnitřních záležitostí Nigeru.

Paříž si ale nadále stojí za svým a v rozhovoru pro Le Figaro téhož večera francouzský ministr ozbrojených sil znovu řekl, že Francie podporuje prezidenta Bazuma a odmítá ultimátum pučistů, kteří požadují, aby francouzský velvyslanec a Francouzský kontingent pozvaný bývalými úřady, jak vzpomíná Sébastien Lecornu.

SEBASTIAN LECORNUE, ministr ozbrojených sil Francie: Proč jsou naši vojáci v této zemi? Jsme tam, protože bohužel tato oblast Sahelu po mnoho let čelí velkému množství teroristických aktivit. Ať se stane cokoli, odpovědností Nigeru je zajistit bezpečnost francouzské ambasády. To je mezinárodní právo a musí být respektováno.

Ale jak dlouho mohou zůstat zavření na své ambasádě? Otevře armáda násilím dveře, aby je vykopla? V pátek předseda nejvyššího tribunálu nařídil jejich vyhoštění. Konečné ultimátum o stažení francouzské armády po vypovězení vojenských dohod mezi Niamey a Paříží 3. srpna teoreticky skončí v neděli večer.

Datum vysílání 02.09.2023.

Sdílet: