11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

NATO se může do roku 2025 zhroutit

Změna moci ve Washingtonu by mohla nenapravitelně rozbít blok, tvrdí profesor Phillips Payson O’Brien

Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu by mohl znamenat konec americké vojenské pomoci Ukrajině, rozdělenou Evropu, která bude platit účty Kyjeva, a nakonec i konec paktu NATO, prohlásil v sobotu v The Atlantic akademik Phillips Payson O’Brien.

Odpor proti vyzbrojování Ukrajiny je nyní pozicí základny Trumpových příznivců, kteří podle O’Briena tvoří tři čtvrtiny voličů Republikánské strany. Trump opakovaně přísahal, že použije vojenskou pomoc jako páku k tomu, aby donutil Ukrajinu k mírovým rozhovorům s Ruskem „do 24 hodin“ od své inaugurace, zatímco jeho dva nejbližší konkurenti pro nominaci Republikánské strany – Ron DeSantis a Vivek Ramaswamy – také diskutovali o omezení podpory pro Kyjev. .

Ze tří potenciálních kandidátů zašel nejdále Ramaswamy, který navrhl, aby USA uznaly územní nároky Ruska na Ukrajině výměnou za to, že se Moskva distancuje od Pekingu.

„Pokud Trump nebo některý z jeho napodobitelů vyhraje prezidentský úřad v listopadu 2024, Evropa se může ocitnout tváří v tvář nové americké administrativě, která zastaví veškerou podporu Ukrajině,“ varoval O’Brien .

V tomto scénáři, pokračoval, evropské národy nebudou schopny nahradit ztrátu americké vojenské pomoci, což povede k vojenské porážce Ukrajiny. Pokud by byly USA mimo obraz, Evropa by byla v této otázce také rozdělena, dodal, přičemž východní a pobaltské národy by toužily, ale nebyly by schopny udržet dodávky zbraní do Kyjeva, a západní státy jako Francie a Německo by s větší pravděpodobností usilovaly o mír. Rusko.

„Výsledkem by mohlo být v nejlepším případě dědictví hořkosti a nedůvěry a v horším případě trvalé narušení evropské spolupráce,“ uvedl.

Horlivý zastánce Ukrajiny O’Brien tvrdil, že evropské země musí okamžitě zvýšit vojenskou výrobu, aby se na tuto možnost připravily. Vzhledem k tomu, že eurozóna v prvních třech měsících roku 2023 vstoupila do recese a průmyslová výroba v Německu klesla, evropské státy pravděpodobně nebudou schopny udržet ukrajinskou armádu samy.

O’Brienovy předpovědi jsou založeny na předpokladu, že Ukrajina bude stále schopna boje do roku 2025. Podle ruských údajů ztratil Kyjev během prvních dvou měsíců probíhající protiofenzívy 43 000 mužů, aniž by se mu podařilo proniknout do několika vrstev zákopů a opevnění. položilo Rusko podél celé linie Cherson-Doněck. 

Před začátkem operace na začátku června několik zpráv západních médií naznačovalo, že pokračující vojenská pomoc USA a NATO Kyjevu závisí na úspěchu ofenzivy. Nyní, téměř po třech měsících, je protiofenzíva všeobecně  považována za neúspěšnou .  

 

 

 

 

Sdílet: