29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Chaos v Tel Avivu v důsledku bojů mezi eritrejskými migranty si vyžádal 150 zraněných

Policie potvrdila, že 27 policistů bylo zraněno, když se snažili zmírnit násilné střety mezi provládními a protivládními eritrejskými demonstranty

Více než 100 lidí bylo v sobotu zraněno poté, co izraelská pořádková policie zasáhla během násilných střetů mezi provládními a prorebelskými eritrejskými migranty v ekonomické metropoli Tel Avivu.

Chaos nastal, když stovky demonstrantů, kteří se staví proti autoritářskému režimu prezidenta Isaiase Afwerkiho, sestoupily na eritrejskou ambasádu před plánovanou vládní akcí požadující její zrušení.

Skupinu potkala velká skupina provládních migrantů a videozáznam ukázal, že obě frakce házejí kameny a útočí na sebe dřevěnými prkny v ulicích města.

Tyto dvě skupiny migrantů byly barevně sladěny v modrém a červeném oblečení, což naznačovalo, že do násilné hádky vstoupila značná organizace a plánování.

Izraelské úřady prohlásily shromáždění za nezákonnou demonstraci a vydaly rozkaz k rozptýlení oblasti, který mnozí odmítli splnit.

Následně byli na místo nasazeni policisté v zásahové výstroji a ve snaze obnovit pořádek proti skupinám migrantů použili omračující granáty, slzný plyn a kulky s houbovými hroty.

Při střetech bylo zraněno více než 150 lidí, včetně 27 policistů. Podle listu The Times of Israel je patnáct jedinců ve vážném stavu.

Po počátečním útoku a vandalismu na místo, kde se akce měla konat, protivládní demonstranti pokračovali v řádění v ulicích Tel Avivu, poškozovali vozidla a rozbíjeli okna okolních podniků.

V prohlášení izraelská policie tvrdila, že policisté použili proti demonstrantům ostrou munici, protože měli pocit, že jsou v ohrožení života; dále odhalili, že bylo zatčeno 39 podezřelých a demonstrantům bylo zabaveno množství zbraní, kanystrů se slzným plynem a elektrických paralyzérů.

V reakci na násilné scény ze sobotního večera izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že vláda zvažuje vydání příkazu k deportaci pro osoby, u kterých bylo zjištěno, že byli zapojeni do občanských nepokojů.

“Premiér se rozhodl svolat speciální ministerský tým, aby prověřil možnost podniknout kroky proti nelegálním infiltrátorům, kteří se účastnili nepokojů, včetně deportací,” uvedl úřad předsedy vlády.

Ke střetům dochází pouhý měsíc po podobných občanských nepokojích mezi provládními a protivládními eritrejskými migranty na kulturním festivalu ve Švédsku organizovaném příznivci režimu Afwerki.

Během tohoto střetu bylo zraněno více než 50 lidí, včetně osmi hospitalizovaných, protože přibližně 1 000 demonstrantů vtrhlo přes policejní bariéry a strhlo festivalové stany, zapálilo vozidla a napadlo organizátory dřevěnými holemi.

 

 

 

 

 

Sdílet: