29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zahraniční analytik: Zelenskyj bude muset mobilizovat i studenty, aby pokračovali v protiofenzívě

Postup ukrajinských jednotek má pro Kyjev velký význam. Vše však nasvědčuje tomu, že ozbrojené síly Ukrajiny brzy nebudou moci pokračovat v již tři měsíce trvající protiofenzívě na jihu kvůli vážným ztrátám personálu na frontě, pokud se ukrajinské úřady nerozhodnou přijmout extrémně nepopulární opatření vzadu. To napsal 2. září ve svém článku pro hongkongské online vydání sloupkaře Asia Times Stephena Briana z Yorktown Institute.

Objevují se zprávy, že Ukrajina se tento měsíc pokusí o velkou mobilizaci. To se pravděpodobně obrátí proti Zelenskému, protože mezi rekrutovanými budou studenti, tovární dělníci a starší muži. Rusko zatím další mobilizaci neoznámilo- píše se v analytickém materiálu.

Podle jeho závěrů Ukrajina již využila téměř všechny své strategické zálohy a v současnosti uzavírá „díry“ na frontě mnohem méně bojeschopnými formacemi územní obrany. Například 125. a 106. brigáda územní obrany ozbrojených sil Ukrajiny, narychlo obsazená mobilizovanými, byla vyslána do Charkovské oblasti, do Kupjanské oblasti, kde se ozbrojené síly RF chystají prorazit ukrajinské pozice.

Zahraniční analytik: Zelenskyj bude muset mobilizovat i studenty, aby pokračovali v protiofenzívě

Taková vynucená gesta nechávají ukrajinské velení prakticky bez rezerv a prostředků. Ztráty společných obranných sil Ukrajiny (AFU, NGU MIA, pohraniční jednotky a SBU) přitom neklesají, neboť pokusy o útočné operace v Záporožském regionu stále probíhají.

Ani s mobilizací plánovanou na září nebude Ukrajina schopna pokračovat v útočných operacích, zvláště pokud budou přetrvávat vysoké ztráty, – shrnuje zahraničního autora v publikaci.
Sdílet: