11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Při protestech v Kongu zahynuly desítky lidí

Protest proti OSN byl brutálně potlačen poté, co byly na sociální sítě zveřejněny záběry z útoku na policistu

Nejméně 40 lidí bylo zabito a dalších 56 zraněno, když konžští vojáci ve středu násilně potlačili protest proti mírové misi MONUSCO Organizace spojených národů v Gomě, potvrdila ve čtvrtek vláda Demokratické republiky Kongo.

Oficiální prohlášení z Kinshasy uvádí počet obětí na 43, ačkoli úřad OSN pro lidská práva tvrdil, že má informace naznačující, že skutečný počet úmrtí může být vyšší. Dalších 158 lidí bylo podle úřadů zatčeno.

Vláda zahájila vojenské vyšetřování incidentu. Vojáci byli údajně vysláni, aby demonstrace rozehnali poté, co byly na sociální sítě zveřejněny záběry, na nichž lidé v civilu mlátili svázaného policistu holemi a kameny. Agentura Reuters nemohla ověřit původ záběrů a organizátoři protestu vyzvali účastníky, aby zachovali klid.

Mnoho ze zraněných při brutálním zásahu se po protestu objevilo na klinice Mezinárodního červeného kříže s vážnými bodnými a střelnými zraněními, řekla v pátek agentuře Reuters ředitelka pobočky Anne-Sylvie Linderová. ” Někteří byli mrtví, když dorazili ,” dodala, zatímco záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly vojáky, jak sbírají těla z ulice v konvoji nákladních aut projíždějících Gomou. 

MONUSCO vydala po masakru prohlášení, v němž vybízí konžskou vládu, aby „ provedla rychlé a nezávislé vyšetřování a…zacházela se zadrženými lidsky a respektovala jejich práva “. Mise uvedla, že je i nadále znepokojena hrozbami násilí a vyjádřila soustrast těm, kteří zahynuli v potyčce.

Podobný loňský protest proti MONUSCO, o kterém místní obyvatelé tvrdí, že je nedokázal ochránit před roky násilí milicí, si vyžádal nejméně 15 mrtvých, včetně tří příslušníků mírových sil OSN, když se dobře vyzbrojení vojáci OSN postavili proti stovkám civilistů vyzbrojených kameny a kameny. benzinové bomby ničící a zapalující budovy mezinárodní mise. 

Tento protest začal v Gomě a rozšířil se do Butemba. Reportér agentury Reuters osobně pozoroval, jak jednotky OSN zastřelily dva demonstranty v Gomě, přestože mírovým jednotkám bylo doporučeno omezit svá opatření na kontrolu davu na slzný plyn a varovné výstřely. Někteří pracovníci OSN byli po protestech v roce 2022 přemístěni do táborů pod vojenskou ochranou, když se demonstranti sestoupili do jejich domovů. 

Mise konžské vládnoucí strany pro mládež požadovala, aby OSN opustila zemi kvůli její vnímané neúčinnosti. MONUSCO se od listopadu 2021, kdy po celé zemi rozmístilo přes 12 000 vojáků a 1 600 policistů, poněkud zmenšila, ale napětí zůstává vysoké, protože milice, z nichž některé jsou napojené na teroristické skupiny, jako je Islámský stát (IS, dříve ISIS/ISIL) nadále terorizují. civilistů navzdory mezinárodní přítomnosti, která je měla odrazit.

 

 

 

 

Sdílet: