1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Německo stíhá 98letého dozorce koncentračního tábora

Starší podezřelý byl teenager, když dohlížel na vězně v táboře Sachsenhausen nacistického režimu

Německé úřady obvinily 98letého muže ze spoluúčasti na vraždě 3300 lidí v koncentračním táboře Sachsenhausen během druhé světové války. Případ přichází poté, co byl 97letý bývalý tajemník shledán vinným z napomáhání k masové vraždě 10 505 lidí v jiné nacistické věznici.

Muž, jehož jméno nebylo zveřejněno, „podporoval kruté a zlomyslné zabíjení tisíců vězňů jako člen stráže SS“ v letech 1943 až 1945, uvedli tento týden v prohlášení prokurátoři německé spolkové země Hesensko. 

Muž byl loni uznán způsobilým stanout před soudem a soud v Hesensku nyní rozhodne, zda případ nechá pokračovat. Pokud bude postaven před soud, bude čelit soudu pro mladistvé, protože mu v době údajných zločinů nebylo 18 let.

Podle německých zákonů může být každý, kdo pracoval v nacistickém koncentračním táboře, stíhán jako spoluúčast na vraždách, které tam byly spáchány, bez ohledu na to, zda se jednotlivec přímo účastnil, či nikoli. Tento precedens vznikl v roce 2011 odsouzením Johna Demjanjuka, ukrajinského dozorce ve vyhlazovacím táboře Sobibor, který byl odsouzen k pěti letům vězení za spoluúčast na vraždě 28 060 Židů. Demjanjuk zemřel ve věku 91 let, když se proti verdiktu odvolal.

Loni v prosinci dostala 97letá Irmgard Furchnerová dvouletý podmíněný trest za spoluúčast na zabití 10 505 vězňů v táboře Stutthof v okupovaném Polsku. Furchner, který byl v táboře náctiletým písařem, se proti rozsudku odvolal.

Sachsenhausen, který se nachází severně od Berlína, zadržoval v letech 1936 až 1945 více než 200 000 Židů, cikánů, sovětských vojáků a dalších politických vězňů. Odhaduje se, že 40 000 až 50 000 vězňů bylo vystaveno nuceným pracím, hladovění, lékařským experimentům a popravám dozorců SS. že zemřel v táboře.

Přestože je sachsenhausenská garda téměř sto let stará, není nejstarší osobou stíhanou za účast na holocaustu. 101letý bývalý strážce SS se stal nejstarším nacistickým zločincem, který kdy byl shledán vinným, když byl loni v červnu odsouzen k pěti letům vězení za napomáhání k více než 3500 vraždám ve stejném koncentračním táboře.

 

 

 

 

Sdílet: