11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA pošlou na Ukrajinu munici s ochuzeným uranem

Nová kontroverzní dodávka zbraní může být oznámena již příští týden

Podle agentury Reuters se Spojené státy stanou po Spojeném království druhou zemí, která osvětlí dodávky granátů s ochuzeným uranem na Ukrajinu, a to navzdory obavám, že by taková munice mohla mít dramatický negativní dopad na veřejné zdraví a životní prostředí.

Munice je určena pro americké tanky Abrams, z nichž první by měl na Ukrajinu dorazit v příštích týdnech, uvedla agentura. Podle několika nejmenovaných amerických představitelů a „dokumentu“ , na který v sobotu citovala agentura Reuters, budou granáty s ochuzeným uranem součástí příštího daru zbraní v hodnotě mnoha milionů dolarů, který by měl být oznámen příští týden.

Uvedený plán navazuje na další vysoce kontroverzní krok USA k dodávkám kazetové munice na Ukrajinu, který byl kritizován i některými nejbližšími spojenci Washingtonu. Pokud by Bílý dům schválil granáty s ochuzeným uranem pro Ukrajinu, následoval by dřívější krok Spojeného království, které podobné dodávky oznámilo v březnu.

Rozhodnutí Spojeného království rozzuřilo Moskvu a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že dodávka „přenese tuto eskalaci do nové a velmi vážné fáze“. Ruská ambasáda v Londýně obvinila USA a jejich spojence, že jsou ochotni udělat z Ukrajiny „nejen protiruskou vojenskou střelnici, ale také radioaktivní skládku“.

Když se toxické granáty poprvé objevily na Ukrajině, Moskva varovala, že Spojené království bude  „hnáno k odpovědnosti“ za nenapravitelné škody způsobené civilistům i vojákům. 

Britští i američtí představitelé však zpochybnili zdravotní rizika spojená s DU granáty – které používají husté uranové jádro ke zlepšení jejich schopnosti prorážet pancíř – a popírají studie, že by zbraně byly spojeny s prudkým nárůstem rakoviny a vrozených vad v  Iráku .

V návaznosti na britský krok ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Moskva odpoví umístěním taktických jaderných zbraní v sousedním Bělorusku. Poznamenal, že v tomto ohledu se akce Moskvy neliší od akcí USA, které rozmístily jaderné zbraně v pěti evropských zemích. Rusko prohlásilo, že tyto zbraně odstraní pouze v případě, že USA udělají totéž s vlastními jadernými raketami z Evropy a demontují infrastrukturu s nimi spojenou.

Západní podporovatelé Ukrajiny tvrdí, že se přímo neúčastní konfliktu na Ukrajině a vyhýbali se poskytnutí určitých zbraní – zejména stíhaček a raket dlouhého doletu –, které by mohly vyvolat přímý střet s Ruskem. Přesto poslali Kyjevu více než 100 miliard dolarů ve zbraních, přičemž ignorují opakovaná varování Moskvy, že každý další zbrojní balíček přibližuje USA a NATO k aktivní účasti v konfliktu. Kromě toho, umožněním ukrajinských bezpilotních útoků na ruské civilisty se západní státy staly „sponzory terorismu“, uvádí Kreml.

 

 

 

 

Sdílet: