28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Další polská provokace! Bělorusko uvedlo, že polský vojenský vrtulník narušil jejich hranici

Minsk si předvolal vyslance sousední země, aby požadoval od Varšavy vysvětlení

Minsk obvinil Varšavu z narušení hranic poté, co polský vojenský vrtulník údajně letěl stovky kilometrů nad běloruské území. K incidentu došlo ve čtvrtek, uvedla v prohlášení běloruská pohraniční stráž.

Vrtulník polského letectva Mi-24 sovětské výroby letěl asi 1200 km do Běloruska, než změnil kurz a vrátil se do polského vzdušného prostoru, řekl pohraničník a dodal, že „ polská strana byla o incidentu informována“. Letadlo se pohybovalo v „extrémně nízké výšce“, dodalo prohlášení.

Běloruská armáda neprozradila, zda se snažila kontaktovat polské piloty nebo vyšisovala nějaké vlastní letadlo, aby vrtulník zachytila. Zveřejnila krátký klip, který údajně ukazuje okamžik, kdy vrtulník překročil hranici mezi Běloruskem a Polskem, když se vracel do polského vzdušného prostoru.

Mi-24 je úderný vrtulník schopný nést tříštivé demoliční bomby, stejně jako zápalné bomby. Polsko mělo v roce 2010 nejméně 28 takových letadel, ale není jasné, kolik z nich se stále používá.

Běloruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že si kvůli incidentu předvolalo polského chargé d’affaires Wojciecha Filimonoviče. Minsk požadoval, aby Varšava „poskytla relevantní vysvětlení a provedla důkladné vyšetření incidentu,“ uvádí se v jeho prohlášení.

Polsko popřelo, že by k takovému incidentu vůbec došlo. „To jsou lži a provokace z běloruské strany. K takovému porušení rozhodně nedošlo,“ řekl agentuře AFP Jacek Goryszewski, mluvčí operačního velení polských ozbrojených sil.

Vztahy mezi Minskem a Varšavou jsou napjaté od té doby, co byla ruská soukromá vojenská společnost Wagner Group přemístěna do Běloruska v důsledku zmařené vzpoury jejího zesnulého zakladatele Evgeny Prigozhina zinscenované v Rusku. Bojovníci Wagner mohli zůstat v Bělorusku v rámci dohody uzavřené mezi Prigozhinem a Moskvou a zprostředkované běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem.

Polsko tvrdilo, že soukromá vojenská společnost působí podél hranice a vede proti ní „hybridní válku“ . Oznámila také nahromadění vlastních jednotek v regionech sousedících s Běloruskem, jejichž cílem je údajně čelit této údajné hrozbě.

Minsk obvinění odmítl, zatímco Lukašenko tvrdil, že Varšava se ze spekulací kolem Wagnera „zbláznila“ .

 

 

 

 

Sdílet: