1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajina hrozí dálkovými údery na Rusko

Kyjev tvrdí, že má zbraně, které mohou zasáhnout cíle vzdálené 700 km

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj ve čtvrtek řekl, že země vyrábí zbraně dlouhého doletu v tuzemsku, zatímco jeho nejvyšší bezpečnostní činitel tvrdil, že je zaveden nový raketový program.

“Úspěšné použití našich zbraní dlouhého doletu: cíl byl zasažen 700 kilometrů daleko!” Zelenskij zveřejnil zprávu v telegramu s odkazem na cvičení ministerstva strategického průmyslu. Zelenskyj neupřesnil, jaký druh zbraně byl použit, ani jaký mohl být cíl.

Krátce poté tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany (NSDC) Aleksey Danilov zveřejnil na X, dříve Twitteru, 20sekundové video , které ukazuje, co vypadalo jako raketa odpálená do noci.

„Raketový program prezidenta Ukrajiny v akci. Testy jsou úspěšné, implementace je efektivní,“ řekl Danilov. “Sevastopol čeká, Kamčatka čeká, Kronštadt čeká…”

I když to zní jako hrozba proti ruským námořním základnám nebo dokonce poloostrovu na Dálném východě, zdá se, že jde o nesprávně citovaný text z populární písně Lyube, která je prý oblíbenou skupinou ruského prezidenta Vladimira Putina.

Několik ukrajinských médií spojilo Danilovův příspěvek o „raketovém programu“ se Zelenským tvrzením o zbrani dlouhého doletu, ačkoli neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly souvislost.

Těch „700 kilometrů“ může odkazovat na Pskov, město na severozápadě Ruska, které je přesně tak daleko od ukrajinských hranic, ale jen 30 km od Estonska, které je členem NATO. Na letišti Pskov bylo ve středu brzy ráno poškozeno několik vojenských transportních letadel , což místní úřady popsaly jako útok více než deseti dronů. Ani jedna ze stran dosud oficiálně nepotvrdila, jaký druh UAV mohl být použit při útoku nebo odkud pocházejí.

Zelenskij, Danilov a další ukrajinští představitelé opakovaně trvali na tom, že proti ruskému území používají pouze zbraně domácí výroby, protože jim USA a jejich spojenci zdánlivě zakázali používat k tomuto účelu rakety a drony dodané Západem.

Začátkem tohoto týdne však The Economist odhalil , že ukrajinští provozovatelé dronů se při vyhýbání ruské protivzdušné obraně velmi spoléhají na západní zpravodajské a satelitní údaje.

Ukrajina poprvé zamířila na Moskvu s drony v květnu a v červenci začala podnikat častější útoky, protože její tolik ohlašovaná protiofenzíva na jihu uvízla v ruských opevněních.

Útoky zatím způsobily jen malé škody na majetku a Kreml je popsal jako „akty zoufalství“, které měly zakrýt selhání Kyjeva na bojišti. Podle amerických představitelů mají útoky „posílit morálku ukrajinského obyvatelstva a vojáků“ a ukázat, že Kyjev „může udeřit“.

 

 

 

 

Sdílet: