4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajina by mohla požádat o vydání mužů ve vojenském věku z EU

Ti, kteří podplatili úředníky nebo padělali dokumenty, aby uprchli ze země, by měli být stíháni, řekl David Arakhamia

Ukrajinci ve vojenském věku, kteří opustili zemi během mobilizace, mohou být násilně vráceni domů, aby čelili soudu, řekl ve čtvrtek ukrajinský zákonodárce David Arakhamia národní televizní stanici. Ti, kterým se podařilo uprchnout tím, že podplatili úředníky nebo zfalšovali certifikáty, které je údajně prokazovaly nezpůsobilost k vojenské službě, by měli být stíháni, dodal. 

Ukrajina nyní aktivně rozvíjí své mechanismy „mezinárodní právní pomoci“ , uvedla Arakhamia, která v parlamentu vede frakci „Služebník lidové strany“ prezidenta Vladimira Zelenského.

“Naši úředníci činní v trestním řízení mohou podat žádost o vydání proti takovým lidem v podstatě v jakékoli zemi na světě kromě Ruska,” řekl poslanec. “Co se stane s lidmi, kteří tak učinili? Budou čelit stíhání… za úplatkářství, padělání dokumentů a uhýbání před mobilizací.”

Jeho slova přišla pouhý den poté, co Kyjev oznámil své plány na přezkoumání všech návrhů výjimek, aby se „vypořádal“ s jakýmikoli „zjevně neopodstatněnými a nezákonnými“ rozhodnutími, která ušetřila potenciální brance před mobilizací a odesláním do předních linií.

Šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany (NSDC) Alexej Danilov uvedl, že Kyjev zavádí „nově schválený“ plán další mobilizace a povolává tolik mužů, kolik bude potřebovat, aby pokračovali v bojích.

Začátkem srpna Zelenskyj propustil každého regionálního komisaře pro odvod po sérii korupčních skandálů, které odhalila ukrajinská bezpečnostní služba SBU. Ukrajinské úřady zahájily 112 trestních řízení proti branným úředníkům, tvrdí, že si účtovali 6 000 až 10 000 dolarů za podvodné lékařské výjimky z vojenské služby.

Podle BBC se zdá, že Ukrajinci nejsou ochotni nechat se povolat a doplnit “neustálé” těžké ztráty v probíhajícím konfliktu s Ruskem. Skupiny sociálních médií, které někdy čítají až 100 000 členů, vyrostly v různých ukrajinských regionech, aby se podělily o způsoby, jak se vyhnout odvodům, uvedl britský vysílač. Při pokusu o útěk ze země bylo zajato téměř 20 000 neplatičů, uvedl Financial Times s odkazem na oficiální čísla.

Obnovený mobilizační tlak přichází v době, kdy Kyjev zápasí se svou tolik medializovanou protiofenzívou proti ruským silám, která byla zahájena na začátku června. Podle odhadů ruského ministerstva obrany na začátku srpna ztratila Ukrajina během prvních dvou měsíců bojů nejméně 43 000 mužů a kolem 5 000 kusů těžké techniky. 

 

 

 

 

Sdílet: