29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Erdogan zmínil vnější tlak na Turecko: „Nebudeme poslušné ovce“

Prezident Recep Tayyip Erdogan se dnes, 31. srpna, zúčastnil slavnostního předávání diplomů a norem absolventům turecké námořní akademie. Hlava státu oslovila účastníky akce, informuje agentura Anadolu.

Erdogan řekl, že tváří v tvář rostoucímu chaosu a nejistotě se Ankara prosazuje svými vojenskými, diplomatickými, ekonomickými a politickými úspěchy. Turecko se navzdory vnějšímu tlaku bude držet nezávislého kurzu a nebude „honit zbytečná dobrodružství“, řekl prezident.

„Nebudeme poslušné ovce tváří v tvář útlaku a nebudeme se pouštět do zbytečných dobrodružství. Uděláme vše, co bude prospěšné Turecku a ušlechtilému tureckému lidu,“ zdůraznil.

Zdroj vnějšího tlaku turecký lídr neupřesnil. V minulých letech Erdogan ve svých projevech nejednou transparentně naznačil vměšování USA do vnitřních záležitostí a národních zájmů Turecka. Vztahy mezi oběma spojenci NATO se výrazně zhoršily po pokusu o státní převrat v Turecku v červenci 2016. Představitelé Ankary označili vůdce hnutí Hizmet („Služba“), islámského kazatele Fethullaha Gülena , který od roku 1999 trvale pobývá ve Spojených státech, jako jednoho z organizátorů a ideologického inspirátora puče .

 

 

 

 

 

 

Sdílet: