1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Britští zákonodárci chtějí rozšířit protičínskou alianci

Japonsko a Jižní Korea by měly sdílet vojenskou technologii se státy AUKUS, doporučil britský výbor

Japonsko a Jižní Korea by měly být pozvány, aby se připojily k bezpečnostnímu paktu AUKUS, doporučil britský parlamentní výbor. Takový krok by pravděpodobně rozzlobil Peking, kde úředníci pakt odsoudili jako „asijsko-pacifickou verzi NATO“. 

V rámci paktu AUKUS se USA a Velká Británie v roce 2021 dohodly, že pomohou Austrálii získat ponorky s jaderným pohonem a společně vyvinout různé vojenské technologie, včetně umělé inteligence, podmořských dronů a hypersonických střel.

Ve zprávě zveřejněné ve středu navrhl zahraniční výbor Dolní sněmovny, aby Japonsko a Jižní Korea byly zapojeny do aliance, aby pracovaly na vojenských technologiích, ale ne na projektu ponorky.

„AUKUS není čistě o tom, že Austrálie získá flotilu ponorek s jaderným pohonem,“ uvádí zpráva. “Existuje kybernetická a pokročilá složka sdílení technologií a společného vývoje, která by mohla být stejně, ne-li významnější.”

V celé 85stránkové zprávě výbor prosazuje vůči Číně tvrdší linii než britská vláda v posledních letech. Panel doporučuje, aby byla Čína označena za „hrozbu“ namísto „konkurence“, a vyzývá vládu, aby „proaktivně zpochybnila“ suverenitu Pekingu nad Tchaj-wanem, jeho klíčovou roli v polovodičovém průmyslu a údajné porušování lidských práv v Hongkongu. Kong, Tibet a Sin-ťiang.

Čína opakovaně odmítla obvinění Západu z porušování lidských práv a odsoudila pakt AUKUS jako pokus o vybudování „asijsko-pacifické verze NATO“. Jak AUKUS, tak partnerství „Quad“ mezi USA, Indií, Austrálií a Japonskem představují návrat k mentalitě „studené války“, tvrdí Peking.

Kromě rozšíření AUKUS zpráva navrhla, aby Spojené království požádalo o vstup do Quad „v době, kdy to stávající členové považují za vhodné“.

Zpráva byla zveřejněna, když britský ministr zahraničí James Cleverly přijel do Pekingu na jednání s čínským ministrem zahraničních věcí Wang Yi a viceprezidentem Han Zhenem. Podle prohlášení britského ministerstva zahraničí Cleverly naléhal na své čínské protějšky kvůli údajnému porušování lidských práv a „škodlivé kybernetické činnosti“. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin ve středu novinářům řekl, že „záležitosti týkající se Hongkongu, Sin-ťiangu a Tibetu jsou vnitřní záležitostí Číny, do níž ostatní země nemají právo zasahovat“.

 

 

 

 

Sdílet: