11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Severní Korea provádí cvičení „jaderného úderu“

Simulovaný atomový útok byl reakcí na „agresivní“ let amerických bombardérů, uvedl Pchjongjang

Severokorejská armáda ve středu provedla simulovaný jaderný útok na Jižní Koreu v reakci na „dobrodružná agresivní válečná cvičení“ vlády v Soulu s USA, uvedla státní tisková agentura KCNA.

Korejská lidová armáda „ve středu večer uspořádala cvičení taktického jaderného úderu simulující údery spálenou zemí na hlavní velitelská centra a operační letiště vojenských gangsterů ‚ROK‘,“ uvedla agentura s odkazem na prohlášení generálního štábu KPA.

„Taktická jaderně vyzbrojená jednotka KPA“ vypálila dvě balistické střely a „správně provedla svůj jaderný úder prostřednictvím vzdušných výbuchů v předem nastavené výšce 400 metrů nad cílovým ostrovem,“ dodalo prohlášení.

Cvičení bylo provedeno v reakci na středeční let jihokorejských stíhaček s americkými strategickými bombardéry B-1B, které přiletěly z pevniny USA v rámci válečných her Ulchi Freedom Shield. B-1B Lancer může nést jaderné zbraně a od listopadu 2022 se účastní cvičení s Jižní Koreou. 

Podle generálního štábu KPA však atentátníci nacvičovali „preventivní jaderný úder“ proti Korejské lidově demokratické republice.

Pchjongjangské jaderné cvičení má „vyslat jasnou zprávu nepřátelům,“ uvedla KPA, „a přimět je, aby si znovu jasně uvědomili rozhodnou represivní vůli KLDR a podstatné možnosti odvety.

Severní Korea opakovaně obvinila USA a Jih z využívání společných cvičení k nácviku jaderného úderu nebo invaze. Tamní ministr obrany, generál Kang Sun-nam, začátkem tohoto měsíce varoval , že termonukleární válka na poloostrově je téměř jistá, pokud USA neopustí své „nepřátelské“ chování.

Soul a Washington jsou technicky stále ve válce s Pchjongjangem, protože příměří z roku 1953 pouze ukončilo bojové operace korejské války, ale nikdy po něm nenavázala mírová smlouva. USA mají v Jižní Koreji asi 30 000 vojáků.

 

 

 

 

Sdílet: