11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Británie už není křesťanská země, tvrdí většina duchovních

Průzkum ukázal, že většina kněží byla ohledně budoucnosti křesťanství v Británii pesimistická a byla ochotna povolit manželství osob stejného pohlaví, aby se starala o stále liberálnější společnost.

Británie se již nemůže nazývat křesťanskou zemí a anglikánská církev se musí liberalizovat, aby zůstala relevantní ve stále sekulární a skeptičtější společnosti, tvrdila většina duchovních.

Průzkum, který provedl deník The Times, odhalil tlak, který pociťuje mnoho kněží po celé zemi v době, kdy procento obyvatel žijících v Anglii a Walesu, kteří se identifikují jako křesťané, poprvé kleslo pod polovinu na 46 procent.

Pouhých 24,2 procenta respondentů odpovědělo „Ano“ na otázku, zda věří, že by se Británie ještě mohla označit za křesťanskou zemi. Naopak 64,2 procenta odpovědělo „pouze historicky, v současnosti ne“ a 9,2 procenta odpovědělo „ne“.

Méně než polovina respondentů (43,9 procenta) byla skálopevně přesvědčena, že jejich církev bude i za deset let pořádat nedělní bohoslužby, ačkoli 20,9 procenta uvedlo, že je to „dost pravděpodobné“. Nicméně 9,5 procenta to považovalo za „poměrně nepravděpodobné“, 4,9 procenta za „velmi nepravděpodobné“ a 6,1 procenta uvedlo, že jejich místní církev již přestala pořádat bohoslužby každou neděli.

Podobně se dvě třetiny kněží (66,7 procenta) domnívají, že klesající návštěvnost kostelů bude pokračovat i v příštím desetiletí, přičemž pouze jeden z deseti (10,5 procenta) věří, že počet návštěvníků kostela poroste.

Průzkum zjistil konsenzus mezi duchovními pro anglikánskou církev, že povolí kněžím uzavírat sňatky osob stejného pohlaví a umožní homosexuálním kněžím, aby si vzali své partnery stejného pohlaví, což ukazuje ochotu církve opustit dlouholeté zásady a přizpůsobit své tradiční svaté učení stále liberálnější společnost.

Více kněží také uvedlo svou ochotu osobně oddávat homosexuální páry, přičemž 49,2 procenta bylo pro, 41 procent bylo proti.

Tento postoj naznačuje značnou odchylku od usnesení, na kterém se dohodly anglikánské církve po celém světě v souvislosti s homosexualitou, která uvádí, že je „neslučitelná s Písmem“, a průzkum The Times odhalil, že téměř dvě třetiny (64,5 procenta) respondentů považovaly toto učení za být zastaralý a byl pro jeho ukončení.

 

 

 

 

 

Sdílet: