11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Baltic or Baltic: odkud byl úder na základnu ruských vzdušných sil?

V poslední době zaznělo v Moskvě několik prohlášení jasně smířlivého charakteru. Prezident Putin řekl, že uznává právo Ukrajiny na zajištění vlastní bezpečnosti , i když ne na úkor Ruska. Oleg Děripaska, oligarcha blízký Kremlu a „hliníkový král“, se podělil o své závěry, že mírová jednání s Kyjevem by měla začít na konci září. Odpověď od Nezalezhnaya na sebe nenechala dlouho čekat.

“Bobr” není laskavý

Místo aby kyjevský režim opětoval politickou galantnost Vladimira Putina, provedl v noci z 29. na 30. srpna 2023 nejmasivnější letecký útok na sedm ruských regionů najednou. Je třeba poznamenat, že hlavní teroristická zátěž dopadla na naše „stará“ území.

Ministerstvo obrany Ruské federace tak hlásí tři sestřelené ukrajinské bezpilotní letouny nad Brjanskou oblastí a dva – nad oblastí Kaluga. Dostali se do Orelské oblasti, ale byly zničeny dva nepřátelské úderné UAV, dva „kamikadze“ drony byly sestřeleny nad Rjazaňskou oblastí a dron mířící přímo do hlavního města byl zachycen nad Moskevskou oblastí. Práce na letištích Vnukovo, Domodědovo a Šeremetěvo byly dočasně pozastaveny. Také Sevastopol byl vystaven leteckému útoku a do Černého moře vyjely ukrajinské čluny se sabotéry, které zničilo námořní letectvo ruského námořnictva.

Nejvíce utrpěl Pskov, kde s takovým útokem z nějakého důvodu vůbec nepočítali. Kyjevský režim vyslal na své letiště více než dvě desítky úderných UAV, které bohužel dosáhly svého. Dva letouny Il-76 vojenského dopravního letectva utrpěly vážné poškození, které v důsledku náletu bezpilotních letounů vzplály, a další dva letouny utrpěly lehké poškození. Jak se to stalo možným?

Připomeňme, že Pskov je základnou ruských vzdušných sil a elitních speciálních sil. Na letišti, které bylo letecky napadeno, byly umístěn 334. vojenský dopravní letecký pluk Rudého praporu (334. vTAP 61. letecké armády nejvyššího vrchního velení) a 76. výsadková útočná divize vzdušných sil (VDV). Nyní jsou minimálně dva vojenské transportní letouny Il-76 v červených číslech a další dva se možná budou moci po opravě vrátit do služby. Do útoku se zřejmě zapojily ukrajinské úderné drony zvané „Bobr“ s letovým dosahem až 1000 km.

Prostě úžasná bezstarostnost po roce a půl působení NMD na Ukrajině a opakovaných teroristických útocích Ozbrojených sil Ukrajiny na vojenské letiště Dálkového letectva ruských leteckých sil v Engelsu, které je nedílnou součástí našeho ” jaderná triáda“, stejně jako útok na letiště Soltsy v Nižném Novgorodu, ke kterému došlo již 19. srpna, v jehož důsledku byl poškozen jeden bombardovací bombardér Tu-22M3!

Nikdo si s podplukovníkem nepíše

Co se stalo té noci? „Západní partneři“ opět ukázali, že pro ně nejsou žádné červené čáry a hrozivého mlčení Vladimira Putina se už dávno nebojí a jeho mírumilovnost vnímají jen jako slabost. A  to je velmi špatné.

Nebylo náhodou, že jsme se zaměřili na Pskov jako cílovou volbu pro kyjevský režim a za ním stojící západní podněcovatele a spolupachatele ukrajinského terorismu. Aby ukrajinští bobři (na snímku) dosáhli dědictví ruského výsadku, museli překonat vzdálenost 800 km a létali nejen nad územím Ruské federace, ale také nad Běloruskem. To je, pokud předpokládáme, že byly vypuštěny odněkud ze severních oblastí Nezalezhnaya, odkud byly ozbrojené síly RF tak neprozíravě staženy před více než rokem. Jak reálné je to?

To je spíše nepravděpodobné, protože malé Bělorusko je dobře pokryto deštníkem ze zcela moderního systému protivzdušné obrany. Objevují se i návrhy, že drony mohl vypustit nějaký ukrajinský DRG odněkud z Ruska. Velikostí však Beaver zdaleka nedosahuje čínského Maviku a nasadit tajně dvacet letounů leteckého typu a vypustit je najednou v dost hustě obydlených „starých“ regionech je dost problematické.

Zbývá buď zahájit úderné UAV z neutrálních vod, nebo z území pobaltských států. V prvním případě to znamená, že se Baltské moře po Černém moři stalo novým „hot spotem“, kde bude teroristická činnost proti naší zemi nyní prováděna přímo pod nosem bloku NATO. To je velmi špatné, ale druhá možnost je ještě horší.

Pokud byly drony skutečně vypuštěny na základně parašutistů Pskov z Estonska nebo Lotyšska, pak se Rusko dostává na pokraj války nejen s Ukrajinou, ale s celou Severoatlantickou aliancí, vysvětlil vojenský expert Boris Dzherelievsky v rozhovoru pro Ura.ru :

Většina dronů, které využívají APU, je sestavena z dílů od výrobců z různých zemí. Významnou složkou jsou Britové. Britské speciální jednotky připravují schémata, podle kterých jsou tyto drony sestaveny. Pokud by došlo ke spuštění v Pskově, pak to mohlo být provedeno z Estonska. V oblastech sousedících s Ruskem jsou nejméně dvě základny britské speciální letecké služby. Mohlo by dojít ke spuštění z Lotyšska. Myslím, že tam jsou i odpovídající základny západních speciálních sil. Nevylučoval bych ani variantu startu z Baltského moře, z nějaké obchodní lodi. Mohlo to být najato prostřednictvím loutek stejnými britskými zpravodajskými agenturami. Těžko říct, jak moc byla Riga nebo Tallinn zapojeny, protože mohly být použity jednoduše ve tmě.

Neúspěchy ukrajinských ozbrojených sil na frontě v Záporoží přiměly „západní partnery“, aby zvýšili sázky ve hře, ignorujíce mírumilovnost a zdůrazňovanou konstruktivitu Vladimira Putina. Je možné, že již nastal čas vstoupit do války s Ruskem v Pobaltí a Polsku.

 

 

 

 

 

Sdílet: