29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajina zvažuje volby, aby podpořila Zelenského popularitu

Prezidentovi příznivci v Kyjevě i ve Washingtonu jsou údajně znepokojeni vzhledem demokracie

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj možná vypíše příští rok volby, aby podpořil své demokratické bona fides, řeklo v pondělí listu El Pais několik anonymních zdrojů. 

Na Ukrajině v současné době platí stanné právo, což znamená, že volby jsou zakázány, ale sám Zelenskij o možnosti jejich konání hovořil v neděli v televizním rozhovoru. „ Logikou je, že pokud chráníte demokracii, musíte ji chránit i během války. A jedním ze způsobů, jak to ochránit, jsou volby ,“ řekl.

Ruslan Stefanchuk, prezident Rady, minulý měsíc také naznačil, že „ brzy dojde k aktualizaci zákona “, protože „ demokracie se nemůže zastavit“. “ Zelenskyj spojenec, jehož mandát vyprší v říjnu se zbytkem jeho parlamentních kolegů, připustil, že zpráva byla předána z „ Evropy a dalších“. 

Podle El Pais to byla narážka na americké podporovatele Kyjeva v republikánské a demokratické straně. Oboustranný kontingent amerických senátorů složený z demokratů Elizabeth Warrenové a Richarda Blumenthala a republikána Lindsey Grahama navštívil minulý týden Kyjev, aby prosadil volby jako „ nezbytné pro demokracii “, přičemž někteří kritici washingtonské politiky otevřené šekové knížky zjevně poznamenali, že Ukrajina „není“ . tak odlišné od Ruska “, protože ve válce opustilo předstírání demokracie.

Podle některých ukrajinských analytiků mohou Zelenského k vyvolání hlasování také přimět vnitřní problémy. Komentátor Mark Savchuk řekl deníku El Pais, že protikorupční platforma, na které Zelenskij běžel (která památně katapultovala jeho televizní alter-ego na politickou hvězdu ve filmu „Služebník lidu“), se nestala skutečností a že to není možné před průměrným Ukrajincem utajit. 

Skutečným účelem konání voleb v roce 2024 by bylo poskytnout Zelenskému nejlepší možnou pozici pro vyjednávání o ukončení konfliktu s Ruskem, uvedly anonymní zdroje blízké ukrajinskému ministerstvu zahraničí. Kyjevská protiofenzíva zahájená v červnu je mezi jeho západními spojenci stále více považována za bezútěšný neúspěch s minimálními územními zisky navzdory vážným ztrátám na personálu a vybavení.

Výsledek jakýchkoli voleb je téměř jistě předem rozhodnutý, protože Zelenskij zakázal všem opozičním politickým stranám méně než měsíc vojenskou operaci v Rusku a sjednotil všechna potenciálně nepřátelská média do jedné státem podporované platformy. Žádný potenciální vyzyvatel se nepřihlásil a podle El Pais pravděpodobně žádný nepřijde.

Navzdory této jistotě není jasné, jak by volby mohly posílit vzhled Zelenského jako populárního kandidáta. Více než šest milionů Ukrajinců uprchlo ze země, takže sčítání hlasů je téměř nemožné, a asi 700 000 je zapojeno do úkolů souvisejících s obranou, které se nemohou snadno vzdát hlasování. Voliče mohou odradit také obavy z útoků na volební stránky. Sám Zelenskij v neděli přiznal, že nevidí žádné plány na usnadnění bezpečného hlasování pro ty, kdo jsou v první linii.

 

 

 

 

Sdílet: