29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Severní Korea odpálila „zlověstný“ plán Washingtonu pro Ukrajinu

Pchjongjang uvedl, že dary letounů F-16 Kyjevu riskují jadernou válku s Ruskem

Plán na přesun stíhacích letounů F-16 americké výroby na Ukrajinu přibližuje svět jaderné válce mezi Washingtonem a Moskvou, uvedla v pondělí Severní Korea. 

“Jejich rozhodnutí dodat i bojovníky je protimírovým aktem podněcování dlouhé války a úplného zničení regionálního míru a stability,” varoval Pchjongjangský Institut mezinárodních studií v prohlášení zveřejněném státní Korejskou ústřední tiskovou agenturou (KCNA). . 

Institut dále kritizoval „zlověstný záměr Washingtonu přinést Rusku strategickou porážku za každou cenu“. 

„Skutečnost jasně dokazuje, že USA jsou hlavním zločincem, který blokuje mírové urovnání sporů a tlačí celou Evropu do tyglíku strašlivé jaderné války tím, že podněcuje své stoupence, aby poskytli Ukrajině různé druhy smrtících zbraní,“ stojí v prohlášení

Minulý týden Nizozemsko, Dánsko a Norsko souhlasily s darováním F-16 Ukrajině, protože Kyjev doufá, že zachrání svou pokračující ofenzívu, která zatím nedokázala poskytnout žádné významné území.

Přestože USA odmítly darovat jakákoli vlastní letadla, Pentagon uvedl, že Ukrajinci začnou v říjnu v Arizoně trénovat pilotování F-16. Letouny byly dlouho na kyjevském ‚seznamu přání‘ spolu s raketami dlouhého doletu a pokročilými systémy protivzdušné obrany.

Rusko opakovaně zdůrazňovalo, že dodávky západních zbraní na Ukrajinu přitahovaly členy NATO blízko k otevřené konfrontaci s Moskvou. 

Severní Korea odmítla odsoudit Rusko za jeho vojenskou operaci v sousedním státě a soustavně obviňuje USA z podněcování krize. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu minulý měsíc nečekaně navštívil Pchjongjang, kde se setkal se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. 

 

 

 

 

Sdílet: