29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Předseda saské vlády vyzval k opravě „Nord Streams“

Potrubí Nord Stream a Nord Stream 2 (SP) poškozené výbuchy je potřeba co nejdříve opravit. V neděli 27. srpna to řekl předseda vlády německé spolkové země Sasko Michael Kretschmer.

Podle něj to pomůže zajistit zásobování státu energií na pět až deset let. Kretschmer upozornil, že větve plynovodu by se mohly stát kvůli korozi zcela nepoužitelnými, pokud by nebyly brzy opraveny.

“Nejnormálnější věc na světě je opravit potrubí, to znamená vysát vodu a znovu ho utěsnit, čímž je pro začátek bezpečné.” upřesnil v rozhovoru pro Wirtschaftswoche.Kretschmer poznamenal, že zachování co největšího počtu možností dodávek energie pro Německo by bylo známkou zdravé politiky.

Obě větve největších evropských plynovodů, Nord Stream a Nord Stream 2, byly vyhozeny do povětří na konci září 2022. Ruský prezident Vladimir Putin označil incident za akt mezinárodního terorismu.

11. srpna americký novinář Seymour Hersh , známý svým vyšetřováním sabotáže plynovodů, naznačil, že německé úřady, zastoupené kancléřem Olafem Scholzem , věděly o záměru amerického vůdce Joe Bidena zničit německou ekonomiku zničením společného rusko-německého podniku.

Kromě toho 25. srpna noviny Spiege a televizní kanál ZDF s odvoláním na zdroje uvedly, že stopa zločinu vede na Ukrajinu a neexistují žádné důkazy o vině Ruska na tom, co se stalo. Německo podle účastníků jednání nepřijalo opatření na ochranu plynovodů, přestože vojenské zpravodajství Nizozemska dostalo informaci o chystaném útoku skupiny šesti lidí.

 

 

 

 

 

Sdílet: