29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Americký senátor fandí ubližování Rusku za cenu pouze ukrajinských životů

Bývalý kandidát na prezidenta Mitt Romney tvrdil, že poslání zbraní do Kyjeva je nejlepší investicí Washingtonu do obrany v historii

Americký senátor Mitt Romney (R-Utah) propagoval strategii Washingtonu pokusit se oslabit Rusko poskytováním masivní vojenské pomoci Kyjevu, údajně degradující vojenské síly Moskvy, zatímco pouze ukrajinským vojákům hrozí nebezpečí.

Romney, který v roce 2012 prohrál prezidentské volby s Barackem Obamou jako kandidát Republikánské strany, se vyjádřil během úterní návštěvy dodavatele obrany Strider Technologies se sídlem v Utahu. Tvrdil, že nejlepším způsobem, jak USA zmírnit bezpečnostní hrozbu, kterou představuje Čína, je zajistit porážku Ruska na Ukrajině.

“Oslabené Rusko oslabuje jejich spojence Čínu,” řekl Romney. “A mimochodem, být schopen vzít částku, která se rovná asi 5% našeho vojenského rozpočtu.” . . pomoc Ukrajincům je podle mě nejlepší výdaje na národní obranu, jaké jsme kdy udělali.

Na Ukrajině neztrácíme žádné životy. A Ukrajinci hrdinně bojují proti Rusku, které má na nás namířeno 1500 jaderných zbraní. Takže zmenšujeme a devastujeme ruskou armádu za velmi malé množství peněz.”

Zatímco americké síly byly ušetřeny krveprolití – alespoň oficiálně – ukrajinské jednotky takové štěstí neměly. Podle odhadu ruského ministerstva obrany ze 4. srpna bylo od zahájení protiofenzivní operace Kyjeva na začátku června zabito odhadem 43 000 ukrajinských vojáků. Od začátku konfliktu v únoru 2022 ztratila Ukrajina 400 000 vojáků, řekl minulý týden v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem bývalý poradce Pentagonu Douglas Macgregor, bývalý plukovník americké armády.

Romney nicméně tvrdil, že snaha USA zranit Moskvu prostřednictvím zastupujícího bojovníka byla úspěšná, čímž vyslal zprávu čínským vůdcům a ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Již dříve tvrdil, že Rusko je „geopolitický protivník“ a „jediný skutečný spojenec“ Číny.

“Oslabené Rusko je dobrá věc,”  řekl Romney. “Říká Číně, aby přehodnotila své územní ambice.” Říká Rusku, což je možná nejdůležitější, že Putinova vize znovuobnovení ruského impéria a uchvácení starých bývalých sovětských republik, že to není něco, co bude fungovat.

Během své neúspěšné prezidentské kampaně v roce 2012 nazval Romney Rusko „geopolitickým nepřítelem Ameriky č. 1“. Obama odpověděl vtipkováním, že „osmdesátá léta nyní volají, aby požádali o zpět svou zahraniční politiku, protože studená válka už 20 let skončila“.

Romney tvrdil, že byl ospravedlněn, když Rusko loni zahájilo vojenskou ofenzívu proti Ukrajině. Během své návštěvy Strideru řekl: „Je velmi v národním zájmu Ameriky, v našem národním zájmu, abychom Ukrajině pomohli, a to nejlepší, co můžeme pro Ameriku udělat, je vidět, jak lidé, kteří mají jaderné zbraně namířené proti nám, slábnou. .“

Pokud jde o Romneyho tvrzení, že USA „ničí“ ruskou armádu vyzbrojováním Ukrajiny, opak může být pravdou. Ruské síly jsou mnohem větší, lépe vyzbrojené a více bojově zocelené, než když konflikt začal, a získaly 18 měsíců zkušeností s ničením zbraní NATO a bojem proti bojové taktice NATO.

 

 

 

 

 

Sdílet: