5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Rusko provedlo úspěšné polní testy laserové zbraně

Rusko provedlo úspěšné terénní testy laserové zbraně, během kterých zničilo několik dronů různých typů, řekl informovaný zdroj médiím.

“Úspěšné testy bojového laseru určeného k ničení bezpilotních vzdušných prostředků byly provedeny na jednom z ruských vojenských cvičišť. Laserové dělo prokázalo vysokou účinnost při zasažení bezpilotních letounů v blízké zóně,” řekl mluvčí agentury.

Jak upřesnil zdroj, při testech „bojový laser infračerveného spektra zajišťoval fyzickou likvidaci dronů, zejména spálení aerodynamických ploch dronů nebo spálení jejich těla spolu s palubním zařízením“.

„Laserem byly zničeny drony jak letadel, tak kvadrokoptéry,“ dodal.

Přední země světa aktivně pracují na taktických laserových potlačovacích a destrukčních systémech, které by měly zasáhnout zejména drony a munici ve vzduchu v blízké zóně. Americká společnost  Lockheed Martin tak vyvinula pro americké  pozemní síly   prototyp mobilního bojového laserového systému ADAM, který by měl zasahovat vzdušné cíle na vzdálenost až 2 kilometrů. Podobný systém vytvořil i koncern Boeing – laserový komplex HEL MD na podvozku nákladního auta. Při testech byl HEL MD schopen ve vzduchu zasáhnout miny ráže 60 mm a drony leteckého typu. Dosah laseru koncern nezveřejnil, nicméně s ohledem na maximální dosah 60mm  min NATO dosah areálu lze také odhadnout na 1,5-2 kilometry.

Boeing zveřejnil video testování svého systému – záběry ukazují, že dron letadla byl zničen kvůli laserovému poškození jeho ocasu. V důsledku toho se bezpilotní letoun zřítil a ztratil aerodynamickou stabilitu.

 

 

 

 

 

Sdílet: