29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Bidenova administrativa usilovala o kontrolu nad sítí TikTok

Návrh dohody by Washingtonu poskytl neomezený přístup k serverům platformy a dalšímu majetku

Bidenova administrativa se snažila získat kontrolu nad téměř každým aspektem vnitřního fungování monstra na sociálních sítích TikTok v rámci vyjednávání umožňujících jeho pokračování v provozu v USA, podle návrhu dohody, který minulý týden získal Forbes. 

Dohoda, která má téměř 100 stran, by údajně poskytla Bílému domu úroveň kontroly nad platformou vlastněnou Čínou, která je ještě větší, než jak se zjistilo v loňském roce nad americkými konkurenty, jako je Facebook a Twitter. vládní úředníci, aby nejen monitorovali a ovlivňovali konverzaci na platformě, ale také zasahovali do každodenních operací TikTok v USA.

Vládní agentury jako ministerstvo spravedlnosti a ministerstvo obrany by měly mít plnou pravomoc zkoumat servery, zařízení, záznamy, zařízení a další majetek TikTok, podle návrhu. Mohli by také zablokovat změny amerických podmínek služby, zásad ochrany osobních údajů a zásad moderování aplikace a vetovat najímání jakéhokoli jednotlivce zapojeného do zabezpečení dat pro USA.

Dohoda by také donutila TikTok a její mateřskou společnost ByteDance, aby se podrobily externím auditům, hodnocením, inspekcím kódu a kontrolám kybernetické bezpečnosti ze strany údajně nezávislých subjektů vybraných americkou vládou. Společnost bude muset zaplatit účet za tyto průniky.

Američtí zaměstnanci platformy mohli být dokonce požádáni, aby vyloučili vedoucí pracovníky ByteDance z rozhodnutí souvisejících s bezpečností, místo toho se podřídili výkonnému bezpečnostnímu výboru, jehož akce by byly před ByteDance také skryty. Primární odpovědností tohoto výboru by bylo udržovat národní bezpečnost USA na prvním místě a za druhé ziskovost TikTok. 

Návrh, který viděl Forbes, z loňského léta, je produktem měsíců výměn mezi ByteDance a Výborem pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS), který dohlíží na zahraniční zapojení do obchodních dohod, které by mohly potenciálně ovlivnit národní bezpečnost, a vyšetřuje ByteDance na čtyři roky.

TikTok byl opakovaně vyhrožován plošným zákazem nebo nuceným prodejem svých amerických aktiv americkému konkurentovi, protože jak prezident Joe Biden, tak jeho předchůdce Donald Trump tvrdili, že platformu Peking používá pro informační válku.

CFIUS obnovil výzvu k zákazu nebo prodeji v březnu poté, co ministerstvo spravedlnosti zahájilo vyšetřování zaměstnanců ByteDance, kteří používají TikTok ke špehování amerických novinářů. Mluvčí ByteDance sledování potvrdil, ale připsal to nepoctivým zaměstnancům, kteří byli mezitím propuštěni. 

TikTok má více než 150 milionů amerických uživatelů, kteří na platformě tráví 90 nebo více minut. Zatímco se společnost v roce 2021 zavázala izolovat uživatelská data v USA na serverech vlastněných technologickým gigantem Oracle, aby zmírnila obavy ze špionáže, Biden v prosinci zakázal jejich používání federálním zaměstnancům a desítky státních a městských vlád jej následovaly.

 

 

 

 

Sdílet: