28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

3 mrtví po „rasově motivované“ střelbě na Floridě

Bílý střelec zahájil palbu na obchod s dolary v Jacksonville, konkrétně na černé lidi, řekl místní šerif

Smrtelná střelba tří černých obětí v Jacksonville na Floridě v sobotu byla “rasově motivovaná”, uvedla policie.

Útočník zahájil palbu kolem 14:00 místního času na prodejnu Dollar General. Měl na sobě taktickou vestu a byl vyzbrojen puškou a pistolí ve stylu „AR“ , řekl novinářům šerif Jacksonville TK Waters. Dodal, že si střelec vzal život.

“Tato střelba byla rasově motivovaná a nenáviděl černochy,” řekl Waters. Podle šerifa podezřelý nechal vzkazy svým rodičům, médiím a policii.

“Zaměřil se na určitou skupinu lidí, a to jsou černoši, to je to, co řekl, že chtěl zabít.” A to je velmi jasné,“ vysvětlil Waters. 

O totožnosti podezřelého zatím nebyly zveřejněny žádné podrobnosti, kromě toho, že mu bylo 20 let.

Incident se odehrál nedaleko Edward Waters University, historicky černošské školy. Univerzita vydala příkaz „zůstat na místě“ pro studenty s bydlištěm v kampusu.

Starostka Jacksonville Donna Deeganová střelce odsoudila. “Jedna střelba je moc, ale tyto hromadné střelby je opravdu těžké zvládnout,” řekla místní televizní stanici.

Guvernér Floridy Ron DeSantis nazval střelce „zmetkem“, který „vyvedl zbabělce cestu ven“ , místo aby přijal odpovědnost za své činy.

V roce 2015 zabil běloch Dylann Roof devět lidí v historicky černém kostele v Charlestonu v Jižní Karolíně. Roof byl odsouzen k smrti o dva roky později.

Sdílet: