4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Niger vyhostil francouzského velvyslance

Niamey citovala nepřátelské akce Paříže, protože se připravuje na možný útok ECOWAS

Vojenská vláda Nigeru dala v pátek francouzskému velvyslanci Sylvainu Ittemu 48 hodin na opuštění země. Nigerijské ministerstvo zahraničí odůvodnilo své rozhodnutí tím, že Itte nereagovala na jejich pozvání na schůzku a „jiné kroky francouzské vlády jsou v rozporu se zájmy Nigeru“.

K vyhoštění velvyslance došlo měsíc poté, co armáda bývalé francouzské kolonie v čele s brigádním generálem Abdourahamane Tchianim svrhla prezidenta Mohameda Bazouma. V reakci na to 11 členů Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) uvalilo sankce na Niger a pohrozilo vojenskou intervencí s cílem „obnovit demokracii“.

Guinea odmítla se sankcemi souhlasit, zatímco sousední Mali a Burkina Faso uvedly, že by takový zásah považovaly za akt války proti nim. Pozdě ve čtvrtek Niger povolil oběma sousedům, aby se postavili na jeho obranu v případě invaze ECOWAS.

„Tyto tři země se dohodly, že si navzájem poskytnou zařízení pro vzájemnou pomoc v otázkách obrany a bezpečnosti v případě agrese nebo teroristických útoků,“ stojí ve společném prohlášení jejich ministerstev zahraničí.

Malijský ministr zahraničí Abdoulaye Diop a jeho kolegyně z Burkiny Olivia Rouamba rovněž odsoudili „nezákonné, nelegitimní a nelidské“ sankce uvalené na Niger ze strany ECOWAS a Západoafrické hospodářské a měnové unie (UEMOA).

Předseda komise ECOWAS Omar Alieu Touray agentuře AP řekl, že sankce vedly k „vážným socioekonomickým krizím“ v zemi, ale byly „v zájmu lidu Nigeru“. 

ECOWAS opakovaně oznámilo konečné plány na vojenskou intervenci, přičemž nadále vysílá diplomatické mise do Niamey. Ve čtvrtek delegaci islámských vůdců vyslal do Nigeru nigerijský prezident Bola Tinubu, který bloku také předsedá.

Začátkem tohoto týdne generál Tchiani nastínil návrh na návrat k civilní vládě, který nebude trvat „ne déle než tři roky“, ale varoval sousedy a Francii, aby se nevměšovaly do vnitřních záležitostí Nigeru.

ECOWAS nabídku odmítlo a požadovalo okamžité obnovení Bazoum. Touray v pátek agentuře AP řekl, že vojenská varianta je „stále na stole“. 

 

 

 

 

 

Sdílet: