29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Na Ukrajině oznámili možné dodatečné odvody k jednotkám

Na Ukrajině nehodlají své mobilizační plány měnit, ale brzy může být vyhlášena dodatečná výzva k odvodům. V pátek 25. srpna to oznámil tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany (NSDC) Oleksij Danilov v rozhovoru pro Ukrajinský rozhlas.

„Změny v mobilizaci by se neměly očekávat. Ano, armáda se odvolává a s největší pravděpodobností dojde k dodatečné výzvě, ale to neznamená, že překročí limity, které jsme schválili 24. února loňského roku,“ řekl Danilov.

Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany zdůraznil, že mobilizace v zemi probíhá denně od začátku speciální operace, ale kyjevský režim nyní potřebuje více lidí.

Již dříve, 24. srpna, byly v Nejvyšší radě Ukrajiny zaregistrovány návrhy zákonů o mobilizaci poslanců a úředníků. Dokumenty byly předloženy vedení k posouzení. Předtím, 17. srpna, také Volodymyr Zelenskyj podepsal zákony přijaté parlamentem o prodloužení stanného práva a všeobecné mobilizaci o dalších 90 dní.

Ukrajina navíc 29. června rozšířila seznam občanů podléhajících mobilizaci. Tento zákon legalizoval mobilizaci občanů, jejichž manželka, manžel nebo rodiče mají první nebo druhou skupinu zdravotního postižení, pokud mají další práceschopné příbuzné.

Od února 2022 platí na Ukrajině stanné právo. Muži ve věku 18 až 60 let podle zákona o mobilizaci nemohou opustit zemi.

 

 

 

 

 

Sdílet: