5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Evropané se obávají, že Biden dotlačí Ukrajinu k míru

Domácí politika může přerušit tok zbraní do Kyjeva, varovali údajně anonymní úředníci

Evropští představitelé se obávají, že by americký prezident Joe Biden mohl příští rok „postrčit“ Ukrajinu k mírovým rozhovorům, uvedla v pátek agentura Bloomberg s odvoláním na anonymní zdroje. Bloomberg je druhým hlavním americkým odbytištěm tento týden, který varoval, že americká vojenská pomoc Kyjevu může brzy vyschnout.

Podle amerického zpravodajského webu se evropští lídři obávají, že nedostatek „významného pokroku na bojišti“ na Ukrajině spolu s tlakem protiintervenčního křídla Republikánské strany by mohl vést k tomu, že Biden přitlačí Kyjev k jednacímu stolu.

USA dodaly Ukrajině zbraně za více než 43 miliard dolarů od začátku ruské vojenské operace v loňském roce, ale Bidenově administrativě došly peníze na další balíčky pomoci. Prezident požádal Kongres, aby schválil zákon o mimořádných výdajích ve výši 40 miliard dolarů, z nichž polovina by byla přidělena Kyjevu, ale zákon bude pravděpodobně čelit tvrdé opozici rostoucího počtu republikánů, kteří jsou proti Bidenově politice bianco šeků.

Kromě toho zprávy z médií z počátku letošního léta naznačovaly, že pokračující vojenská pomoc Ukrajině bude určena Kyjevu, který použije své zbraně a výcvik NATO k dosažení významných územních zisků proti ruským silám. Téměř tři měsíce po kyjevské protiofenzívě se však ukrajinské armádě nepodařilo prolomit ruské obranné linie a podle nejnovějších údajů ruského ministerstva obrany kvůli svému úsilí ztratila více než 43 000 mužů.

Vzhledem k tomu, že šance Ukrajiny na úspěch se zmenšují, Biden také vstoupí do roku 2024 a bude muset vést kampaň za znovuzvolení, pravděpodobně proti bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Bývalý prezident opakovaně slíbil, že v případě zvolení donutí Kyjev k mírové dohodě, stejně jako Vivek Ramaswamy, který v současné době usiluje o nominaci republikánské strany na třetí místo.

Američtí představitelé se domnívají, že USA neposkytnou Ukrajině v roce 2024 vojenskou pomoc „přibližně stejné úrovni“ jako letos, uvedl ve čtvrtek Wall Street Journal. Podle zdrojů listu by Washington nebyl schopen dát Kyjevu znovu stejné množství zbraní a munice a američtí vojenští plánovači radí svým ukrajinským protějškům, aby efektivněji využívali to, co již mají.

Veřejně Bidenova administrativa trvá na tom, že zbraně budou na Ukrajinu nadále proudit. Podle středeční zprávy Axios byli „ vyšší američtí představitelé“ v kontaktu s evropskými vůdci, aby je ujistili, že pomoc bude pokračovat, zatímco poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan v úterý novinářům řekl, že klíčoví republikáni stále podporují politiku vyzbrojování administrativy. Kyjev „tak dlouho, jak to bude potřeba“.

 

 

 

 

Sdílet: