1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Erik Best: Až přestane proudit ruský LNG…

Místopředseda představenstva Agrofertu Petr Cingr v květnu pro Hospodářské noviny uvedl, že Rusko na drahých potravinách v Česku vydělává, protože se do Evropy dováží velké množství LNG z Ruska.

Ekonom České spořitelny Michal Skořepa Hospodářským novinám v polovině srpna zase řekl, že Česká ekonomika přežívá energetický šok možná i proto, že jsme hospodářské vazby s Ruskem zpřetrhali méně, než jak to vypadá. Část zemního plynu, který do Evropy přichází, je podle něj stále z Ruska, jen prošel nějakým „očistným procesem“ třeba někde na Dálném východě. Přesto si ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) včera opět pochvaloval, že z Ruska do České republiky minimálně od začátku tohoto roku nedotekl ani kubík plynu.

Poprvé jsme na tuto Síkelovu lest upozornili v listopadu loňského roku, ale nyní je to naléhavější. Česká vláda kupuje RWE Gas Storage CZ, aniž by veřejnosti sdělila celou pravdu o původu a budoucí dostupnosti plynu, který by tam mohl být uskladňován. Co se stane, až ruský LNG přestane proudit do Evropy? Je s touto eventualitou v ceně počítáno?

Erik Best

 

 

 

 

 

Sdílet: