4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Berlín připouští selhání zpravodajských služeb ohledně konfliktu na Ukrajině

Němečtí špióni nedokázali předpovědět začátek ruské kampaně ani její vývoj, řekl vicekancléř Robert Habeck

Německá zahraniční zpravodajská služba (BND) na rozdíl od jiných západních bezpečnostních služeb opakovaně vážně špatně odhadla vývoj ruského konfliktu s Ukrajinou, řekl vicekancléř Robert Habeck novináři Stephanu Lambymu v rozhovoru zveřejněném ve čtvrtek.

Němečtí špioni nejprve nedokázali správně vyhodnotit rizika přímé vojenské konfrontace, která vypukne mezi oběma sousedy krátce před zahájením ruské operace v únoru 2022, řekl Habeck. Americké a britské zpravodajské služby již v té době „velmi důrazně“ varovaly před hrozbou potenciálního konfliktu, dodal.

“Jiné služby řekly: toto je cvičení, to nejhorší se nestane,” řekl a dodal, že nakonec “to nejhorší se stalo.” Na otázku, zda měl na mysli německou zpravodajskou službu, když mluvil o „jiných službách“, Habeck, který je také ministrem hospodářství země, odpověděl: „ano“.

Lamby řekl, že rozhovor vedl 23. června. V dubnu řekl vicekancléř novináři, že BND také učinila závažný nesprávný úsudek bezprostředně po začátku konfliktu, když tvrdila, že „za 48 hodin [ruský prezident Vladimir] Putin obsadí celou Ukrajinu,“ řekl ministr s tím, že se tak nestalo. V důsledku toho se Berlín rozhodl poskytnout vojenskou pomoc Kyjevu až dva dny po vypuknutí konfliktu.

BND již opakovaně čelila obvinění z neschopnosti v rámci pokračujícího konfliktu mezi Moskvou a Kyjevem. V únoru 2022 německá média uvedla, že služba natolik nedbala na potenciální hrozbu konfliktu, že její šéf Bruno Kahl odcestoval do Kyjeva krátce před zahájením moskevské operace.

Šéf špionáže se pak nedokázal včas evakuovat s dalšími německými diplomaty a agenty tajných služeb, což přimělo BND k vyslání týmu agentů, aby vyzvedli jejich šéfa. Kahl byl nakonec přivezen do Polska v konvoji vozidel s konfliktem již v plném proudu.

Začátkem července německá média také uvedla, že BND nedokázala urychleně informovat vládu o vzpouře v Rusku, ke které došlo koncem června. Kancléř Olaf Scholz tehdy novinářům řekl, že němečtí špióni „předem nevěděli“ o plánech ruské soukromé vojenské společnosti Wagner Group a pouze „hlásili, co bylo možné pozorovat“.

 

 

 

 

Sdílet: