29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Andrew Korybko: Prigožinova havárie letadla – Konspirace a důsledky

Někteří z komunity Alt-Media tlačí na sociální sítě staré video, kde Putin říká, že neodpouští zradu, zatímco mainstreamová média všem připomněla předchozí varování amerických úředníků, že Prigožinův život je v ohrožení. Oba tábory silně naznačují, že za smrt náčelníka Wagnera byl zodpovědný ruský vůdce, ale jejich konspirační teorie neobstojí při zkoumání.

Šéf Wagnera Jevgenij Prigožin a elitní členové vedení jeho skupiny zahynuli ve středu večer u Moskvy při leteckém neštěstí za okolností, které ještě nebyly plně určeny. Před odhalením populární konspirační teorie, že za to mohl prezident Putin, a diskuzí o možných důsledcích tohoto incidentu, je důležité objasnit vztah zesnulého k ruskému státu. 

Zde je několik relevantních analýz, které budou pro čtenáře shrnuty:

* „ Prigožin zamrkal poté, co mu Putin milostivě dal poslední šanci zachránit si život 

* „ Prigožin byl ‚užitečný idiot‘ Západu

* „ Jak Putin odvrátil občanskou válku v Rusku po Wagnerově pokusu o převrat 

* „ Lukašenkův návrh učit se od Wagnera neznamená, že převrat byl ‚Maskirovka‘ 

* „ Na setkání Putina s vůdci Wagnera po neúspěšném puči není nic konspiračního 

Stručně řečeno, dlouholeté Wagnerovské soupeření s ministerstvem obrany se nakonec koncem června vymklo kontrole, ale prezident Putin pokojně vyřešil krizi tím, že de facto omilostnil zúčastněné strany. Někteří pak šli do Běloruska, zatímco jiní cestovali do Afriky. Tento výsledek byl v souladu s ruskými národními zájmy, ale byl spřádán některými členy komunity Alt-Media (AMC) jako důkaz „převratu pod falešnou vlajkou“. Nesporné však je, že Wagner nadále fungoval jako nástroj ruského státu.

Prigožin právě zveřejnil video ze Sahelu den před svou smrtí, kde prohlásil, že „dělá Rusko ještě větším na všech kontinentech! A Afrika ještě svobodnější.” Regionální kontext se týkal záplavy protifrancouzských povstání, které tam v posledních letech nabraly podobu vlasteneckých vojenských převratů, přičemž ten poslední se odehrál v Nigeru, který je nyní ohrožen Francouzi podporovanou Nigerijci vedenou invazí ECOWAS 

Zde je několik analýz o rostoucí roli Ruska v této části světa:

* „ Role Afriky v nové studené válce 

* „ Axios odhalil francouzskou informační válku proti Rusku v Africe 

* „ Analýza vize prezidenta Putina o rusko-afrických vztazích 

* „ Nově objevená výzva Ruska vůči africkým zemím je ve skutečnosti docela snadno vysvětlitelná 

* „ Američtí představitelé sdělili Politico svůj plán na vedení hybridní války proti Wagnerovi v Africe 

A tady je pár kousků o nové západoafrické krizi:

* „ Nigérijský převrat by mohl změnit hru v nové studené válce 

* „ Západní Afrika se připravuje na regionální válku 

* „ Nový příběh mainstreamových médií je ten, že Niger je nyní globálním epicentrem terorismu 

* „ Francie si údajně myslí, že ji USA probodly během Nulandovy cesty do Nigeru 

* “ Proč americká média mluví o nigerijském generálovi Moussovi Barmouovi najednou? 

Těchto posledních deset analýz je relevantních pro středeční incident, protože o Wagnerově rostoucí roli při pomoci sahelským státům při ochraně jejich suverenity někteří spekulovali jako o důvodu, proč Západ údajně zavraždil vůdce této skupiny. I když se zatím neobjevily žádné důkazy na podporu této teorie, dříve sdílená analýza ze začátku července týkající se setkání prezidenta Putina s vůdci Wagnera vysvětluje, proč by jejich africké operace pokračovaly i bez Prigozhina u kormidla.

Poté, co jsme popsali nejdůležitější vývoj, který vedl k Prigožinově letecké havárii, je nyní čas upozornit na konspirační teorii AMC a jejich domnělých rivalů z mainstreamových médií (MSM), z nichž vyplývá, že na jeho smrti měl podíl prezident Putin. První tlačí na sociální sítě staré video , kde ruský vůdce říká, že nemůže odpustit zradu, zatímco druhý všem připomněl předchozí varování amerických úředníků , že Prigožinův život je v ohrožení.

Každý tábor důrazně naznačuje, že za středeční incident byl odpovědný ruský vůdce, přičemž AMC naznačovalo, že to bylo z osobních důvodů, zatímco MSM chce, aby jejich cílové publikum věřilo, že to byla další „politická vražda“ v dlouhé řadě mnoha. Každý z nich vyžaduje přijetí toho, že prezident Putin údajně lhal, když v celostátní televizi řekl, že „ dodržím svůj slib “, že nechám ty, kdo jsou zapojeni do událostí na konci června, aby sami rozhodovali o své budoucnosti beze strachu ze státní odplaty.

A nejen to, přívrženci této konspirační teorie si také myslí, že pak nařídil Prigožinovu smrt jedním z nejdramatičtějších možných způsobů, čímž nezodpovědně riskoval poškození nevinných civilistů na zemi. Existují pádné důvody pochybovat o této verzi událostí. Pro začátek, výsledek toho, co se stalo, a optika s tím spojená jsou nevýhodné pro ruské národní zájmy a je absurdní si představovat, že prezident Putin takto zosnoval plán podkopání vlastní země.

Eliminace Prigožina a elitních členů vedení této skupiny by bylo do očí bijícím porušením slibu, který jim dal v celostátní televizi, a to by mohlo podnítit Wagnerovy řadové členy spolu s jejich příznivci v ozbrojených silách a občanské společnosti, aby uvažovali proti státní akce v reakci. Ti, kteří jsou ovlivněni touto konspirační teorií, by se mohli přesvědčit, že by mohli být další, a proto musí „jednat nejprve v sebeobraně“, a uvést tak do pohybu sebenaplňující se proroctví.  

Je proto v zájmu Západu použít toto falešné vnímání jako zbraň za účelem manipulace vysoce vycvičených sil a jejich sympatizantů, aby fungovali jako „užiteční idioti“ pro destabilizaci Ruska buď dalším pokusem o převrat – vzpouru, terorismem anebo barevnou revolucí . I když se tyto scénáře nenaplní, optika stále velmi poškozuje pověst Ruska na úrovni vedení a státu.

MSM může maximálně zesílit spekulace, že prezident Putin podepsal Prigožinův rozsudek smrti, aby vzbudil podezření o jeho upřímnosti, když začátkem léta naznačil, že má stále zájem na politickém řešení zástupné války NATO-Rusko na Ukrajině. Stejně tak to lze udělat, abychom uvedli mezinárodní společenství v omyl ohledně politické stability Ruska tím, že je přimějeme mylně si myslet, že v zákulisí probíhá krvavý boj o moc mezi konkurenčními vojensko-špionážními frakcemi.

V této souvislosti je načase prozkoumat následky Prigožinovy ​​letecké havárie, začít tím, co se pravděpodobně nestane, než se podělit o pár slov o tom, co by mohlo brzy následovat. Jak bylo napsáno dříve, Wagnerovy africké operace to pravděpodobně neovlivní, protože bylo vždy nerealistické představovat si, že on a pár elitních členů mikromanažerujíce desítky taktických týmů na zemi v různých zemích v reálném čase. Morálka může být dočasně zasažena, ale řadoví členové se nakonec zotaví.

Neočekává se, že by se zápletka Západní hybridní války , která byla popsána v předchozích odstavcích, uskutečnila, ale i kdyby došlo k nějakému pohybu tímto směrem, pak by hrozba pro ruskou bezpečnost a stabilitu byla zvládnutelná, takže by se nikdo neměl připravovat na „balkanizaci “ . občanská válka nebo změna režimu. To znamená, že probíhající vyšetřování jistě prozkoumá, zda byl středeční incident způsoben nečistou hrou, včetně scénářů zapojení Kyjeva, ale také možná nepoctivé vojensko-zpravodajské frakce.

Je předčasné dělat ukvapené závěry, abychom se vyhnuli fungování jako „užiteční idioti“ Západu tím, že bychom Kyjevu připisovali uznání za zabití, za které nebyl odpovědný, nebo zasévali semínka podezření o ruské stabilitě, ale obojí také nemůže být s jistotou v tuto chvíli také vyloučeno. Koneckonců, pokud by na palubě byla bomba, jak se spekuluje, pak by to znamenalo velkou bezpečnostní chybu. I kdyby se do toho zapojila zlotřilá vojensko-zpravodajská frakce, není šance, že by Rusko destabilizovala.

Vše řečeno, i když zůstává nejasné, co přesně způsobilo Prigožinovu leteckou havárii, prezident Putin v tom rozhodně neměl prsty, ale někteří v AMC a zejména MSM budou stále naznačovat něco jiného. V případě, že byla zodpovědná nečestná hra, ruské bezpečnostní služby tomu definitivně přijdou na kloub, ačkoli stát se může rozhodnout, že jeho zájmům nejlépe poslouží, když to nepřizná, pokud se to stalo. V každém případě tento incident Rusko nedestabilizuje, ani nebrání jeho africkým aktivitám nebo speciální operaci .

Sdílet: