1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Jiří Paroubek: Červencový průzkum Medianu je plný paradoxů…

Zpráva agentury Median k výsledkům průzkumu veřejného mínění za červenec přináší několik kontroverzních informací. Především, podle červencového průzkumu klesá volební podpora obou parlamentních opozičních stran – hnutí ANO a SPD. To vidím sice jako krajně nepravděpodobné, ale budiž.

V situaci, kdy vládní koalice plodí chybu za chybou, volební preference vlastně všem stranám vládní koalice oproti předchozímu měření rostou. To je opravdu velmi zvláštní a málo pravděpodobné.

Jako bartovinu vidím odhadovaný volební výsledek SOCDEM. Tento personálně, programově, akčně stín kdysi nejmocnější české politické strany, sociální demokracie, v zásadě nedělá nic. Dokonce v některých směrech podporuje vládní politiku. Pokud jde o přístup k NATO, je zcela nekritický, což je dáno zřejmé tím, že strana se nechá vláčet vývody a zájmy českého zástupce v NATO, bývalého funkcionáře soc. dem. Landovského, za které by se nemusela stydět ani předsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová. A tato strana trvale vysílá signály voličům, že chce patřit k těm tzv. lepšolidem z pravice. Chcete důkaz.

Někdejší čelná funkcionářka soc. dem. Buzková, která se nyní vehementně zasazuje o spojenectví se sponzorem Bartou, si nedávno v naprosto nesmyslném rozhovoru notovala se známou nepřítelkyní levicových voličů Pekarovou Adamovou. Dokonce to došlo tak daleko, že jedna blábolila o tom, kterak zimu přežila, aby to nandala Putinovi ve dvou svetrech, a ta druhá si s ní notovala, že upletla na zimu silné ponožky. Aby to nandala Putinovi, jak jinak.

Prostě politický a lidský debakl lidí, kteří možná už ani sami sebe necharakterizují jako levičáky. SOCDEM plně podporuje např. novou Bezpečnostní koncepci ČR s nepřátelským postojem vůči Číně… Prostě pro levicového voliče je řada důvodů, proč tuto pidistranu nevolit a proč 5% preference podle Medianu, byť s velkými výhradami samotného Medianu k validitě tohoto čísla, lze považovat za silně přehnané.

Median vykonstruoval, že podle červencového průzkumu by vládní strany měly jen 92 mandátů. A k tomu můžeme připočítat ještě protibabišovskou SOCDEM a už jsme na 106 mandátech….

Prostě lidé by neměli tyto průzkumy, zejména o prázdninách brát vůbec vážně. A použít selský rozum k tomu, zda je možné, aby všem vládním stranám najednou rostly volební preference, aby Babišovi s Okamurou naopak klesaly. A aby krotká, provládní Šmardova SOCDEM byla volitelná na úrovni 5%.

Myslím, že průzkumy veřejného mínění kartelu agentur jsou jen součástí provládního marketingu a tak je třeba je chápat.

 

Jiří Paroubek

 

 

 

 

 

 

 

Sdílet: