11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Austrálie odstraní sochu politika, který kradl lebky

Město Hobart argumentovalo, že pomník Williama Crowthera byl urážlivý pro domorodé lidi

Australské město schválilo odstranění pomníku na počest lékaře a státníka z koloniální éry, který kdysi ukradl lebku domorodého Tasmánce. 

Plánovací výbor městské rady v Hobartu ve středu odhlasoval sundání bronzové sochy chirurga a politika Williama Crowthera, která byla vztyčena v roce 1889, tři roky po jeho smrti. 

Crowther zastával během svého života několik volených funkcí a koncem 70. let 19. století sloužil jako premiér Tasmánie. V roce 1869 se vloupal do místní márnice, odstranil hlavu zesnulému domorodému muži jménem William Lanne a poslal lebku do Royal College of Surgeons v Londýně. Crowther byl poté suspendován jako čestný lékař v Hobart General Hospital kvůli obvinění z mrzačení Lanneových ostatků. 

Podle australské veřejnoprávní stanice ABC Hobart, aby utajil krádež, nahradil lebku, kterou vzal, lebkou z jiné mrtvoly. The Guardian loni napsal, že vědci v Londýně hledali Lanneovu lebku, protože jeho a jeho ženu považovali kolonisté za poslední „plnokrevné“ domorodé Tasmánce. 

Rozhodnutí sundat památník, který byl vandalizován v lednu, následuje po několika letech kampaně domorodých skupin. “Socha bývalého lékaře a premiéra znepokojovala tasmánské obyvatele Prvních národů po generace kvůli roli, kterou sehrál při odstraňování hlavy Williama Lanna,” řekla ve středu starostka Hobartu Anna Reynoldsová.

Ne každý v Austrálii sdílí tento postoj. „Doktora Crowthera milovala celá tasmánská komunita, nejen Hobart. Byl milován, protože poskytoval lékařskou péči zdarma bez ohledu na to, kdo byli nebo třída,“ řekla členka rady Hobart Louise Elliot pro Sky News Australia. Tvrdila, že odstranění sochy by vytvořilo „ velký nebezpečný precedens“.

Moderátor Sky News Australia Chris Smith vyjádřil podobný názor loni, když se diskutovalo o osudu Crowtherovy sochy, když prohlásil, že pokusy o ‚zrušení‘ postav z minulosti byly „pobuřující manipulací s historickou pravdou“.

 

 

 

 

 

Sdílet: