4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Írán představil pokročilé drony

Uvádí se, že nová bezpilotní letadla mají provozní rádius 2 000 kilometrů (asi 1 250 mil)

Íránský obranný průmysl představil nejnovější nejmodernější, v tuzemsku vyráběný dron Mojaher-10, informovala v úterý národní média. Bezpilotní letoun (UAV) byl představen na ceremonii v Teheránu za účasti íránského prezidenta Ebrahima Raisiho.

Podle íránských médií může Mohajer-10 zůstat ve vzduchu 24 hodin a létat ve výšce sedm kilometrů, tedy něco málo přes čtyři míle. UAV má provozní hmotnost 300 kilogramů (něco přes 660 liber) – třikrát více než předchozí íránský dron podobné konstrukce – Mohajer-6. Nový dron má operační rádius 2000 kilometrů, říkají zprávy.

Video zveřejněné íránskými státními médii ukazuje UAV, které má určitou podobnost s americkými drony MQ-9 Reaper. Záběry ukazují, jak letadlo úspěšně startuje a přistává na ranveji. Předvádí také několik typů střel a vybavení, které může nést. Podle videa lze pod každé jeho křídlo umístit až tři střely.

Dron je vybaven systémem elektronického boje a zpravodajskými systémy a může létat rychlostí 210 kilometrů za hodinu (130 mph), uvedla íránská média.

Íránské ministerstvo obrany uvedlo, že v rámci svého programu „drone leap“ pokračuje ve vývoji toho, co nazývalo pátou generací strategických UAV . Projekt údajně zahrnuje také vývoj příslušného softwaru a umělé inteligence pro drony.

Oznámení přichází v době zvýšeného napětí mezi Teheránem a Washingtonem, zejména v Hormuzském průlivu. Začátkem srpna Írán vybavil své námořní hlídky v oblasti drony a raketami delšího doletu.

Tento krok přišel uprostřed zpráv, že americká armáda zvažuje umístění ozbrojených vojáků na komerční cesty procházející úžinou. Minulý měsíc Pentagon oznámil rozmístění dalších stíhaček a námořních prostředků do Perského zálivu v reakci na to, co nazval „alarmujícími událostmi“ v této oblasti, včetně zabavení komerčních plavidel íránskou armádou.

V úterý íránský ministr obrany brigádní generál Mohammad Reza Ashtiani řekl, že se inženýrům země také podařilo snížit chybu dopadu íránských balistických střel na méně než 35 metrů a zvýšit jejich dolet na 2000 kilometrů.

Napětí mezi USA a Íránem vzrostlo od té doby, co Washington v roce 2018 odstoupil od íránské jaderné dohody. Snahy o obnovení dohody, oficiálně známé jako Společný komplexní akční plán (JCPOA), se nezdařily, a to i přes změnu ve vedení USA, kdy uspěl Joe Biden Donald Trump prezidentem v lednu 2021.

 

 

 

 

Sdílet: