29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Úředníci FBI a IRS budou svědčit v případu Huntera Bidena

Republikáni v Kongresu USA chtějí vědět, zda se synovi prezidenta Joe Bidena dostalo „zvláštního zacházení“

Republikáni v Kongresu v pondělí předvolali vládní agenty, kteří vyšetřovali Huntera Bidena, aby svědčili pod přísahou, poté, co informátor tvrdí, že vyšetřování bylo pomalé ve prospěch jeho otce, úřadujícího amerického prezidenta.

“Naše předvolání k předvolání od úředníků Bidenovy administrativy jsou zásadní pro pochopení toho, jak se prezidentovu synovi dostalo zvláštního zacházení ze strany federálních žalobců a kdo měl v případu konečné rozhodnutí,” řekl předseda sněmovního soudního výboru Jim Jordan a předseda výboru Ways and Means Jason Smith . ve společném prohlášení. 

Výbor pro způsoby a prostředky chce vyslechnout ředitele terénních operací Internal Revenue Service (IRS) Michaela Batdorfa, zvláštního agenta IRS Darrella Waldona a agenty FBI Thomase Sobocinského a Ryeshiu Holleyovou na slyšení naplánovaných na 7. září. Soudní výbor požádal, aby mluvit s 11 úředníky FBI a ministerstva spravedlnosti (DOJ).

David Weiss, americký právník pro domovský stát Joe Bidena, Delaware, který vyšetřoval obvinění z daní a střelných zbraní proti prezidentovu synovi, byl nedávno jmenován zvláštním právníkem v případu. Jmenování ministerstva spravedlnosti následovalo po veřejném zhroucení dohody o vině a trestu s vládou, která by Hunteru Bidenovi zaručila symbolický trest a všeobecnou imunitu do budoucna.

Dva republikáni ve Sněmovně reprezentantů se zaměřili na konstatování informátora IRS Garyho Shapleyho, že Weiss nebyl tím, kdo by rozhodl, zda budou vznesena obvinění proti Hunterovi Bidenovi. Sám Weiss a generální prokurátor Merrick Garland Shapleyho místopřísežné svědectví popřeli.

O víkendu Politico odhalilo, že právník Huntera Bidena, Chris Clark, volal mezi říjnem 2022 a dubnem 2023 lidem na nejvyšších úrovních ministerstva spravedlnosti a řekl jim, že zavolá prezidenta Bidena jako svědka obhajoby v případu předloženém jeho ministerstvem spravedlnosti. proti jeho synovi, čímž poškodil reputaci oddělení. Clark také tvrdil, že jakákoli obvinění proti Hunterovi Bidenovi se rovnala ustoupení politickému tlaku ze strany republikánů a bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Nakonec, jak poznamenal Politico, se Clark spojil s náměstkem generálního prokurátora Bradleym Weinsheimerem a předložil svůj případ k dohodě o vině a trestu, přičemž trval na co nejsilnějších zárukách imunity.

Dvě obvinění z daňových podvodů a trestný čin střelné zbraně souvisí s odhalením notebooku Hunter Biden opuštěného v opravně v Delaware. Přestože FBI obdržela obsah počítače v roce 2019, existence notebooku byla zveřejněna až v říjnu 2020, před americkými prezidentskými volbami. Bidenova kampaň zajistila, že 50 bývalých amerických špionů ji odsoudilo jako „ruskou dezinformaci“ a příběh byl rychle cenzurován – spolu s jeho vydavatelem, New York Post. 

Joe Biden popřel jakékoli provinění, zatímco Hunter nakonec přiznal, že notebook byl jeho, ale že byl příliš nabitý crackem, než aby si pamatoval většinu svého tehdejšího života. 

 

 

 

 

 

Sdílet: