2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Severní Korea varuje před „termonukleární válkou“

Pchjongjang obvinil USA z toho, že jsou aktéry pravděpodobnějšího totálního konfliktu

Úzké vojenské vazby Washingtonu s Jižní Koreou přivádějí region blíže k jaderné válce, varoval v úterý Pchjongjang. 

Státní korejská ústřední tisková agentura (KCNA) argumentovala, že probíhající 11denní americko-jihokorejské cvičení „Ulchi Freedom Shield“ bylo nácvikem „ skutečné války o invazi na Sever“, a dodala, že „agresivní charakter vrtání je stále nápadnější.“ 

Pchjongjang dále trval na tom, že pokud USA a jejich spojenci uplatňují zásady dohodnuté minulý týden v Camp Davidu v Marylandu během současného cvičení, „možnost vypuknutí termonukleární války na Korejském poloostrově bude reálnější“.

Prezident Joe Biden v pátek v Camp Davidu hostil své protějšky Yoon Suk-yeol z Jižní Koreje a Fumio Kishida z Japonska. Ve společném prohlášení se tři vůdci zavázali, že posílí vojenské vazby a „ponesou naši třístrannou bezpečnostní spolupráci do nových výšin“. Odsoudili také „bezprecedentní počet“ testů balistických střel v Pchjongjangu a obvinili komunistickou zemi z kybernetických útoků.

Severní Korea tradičně považuje americká cvičení s Jižní Koreou a Japonskem za hrozbu. Washington mezitím říká, že manévry a cvičení jsou čistě obranného charakteru.

Cvičení, které začalo v pondělí, se skládá z více než 30 samostatných cvičení, která kombinují počítačově simulované válečné hry s tréninkem v terénu. Podle amerického námořnictva by cvičení pomohlo „upevnit roli [americké a jihokorejské] aliance jako základního pilíře míru a bezpečnosti v regionu“.

Plukovník Lee Sung-jun, mluvčí jihokorejského sboru náčelníků štábů, mezitím novinářům řekl, že cílem cvičení je „čelit postupujícím hrozbám ze Severní Koreje“. 

Pchjongjang na taková cvičení zareagoval vlastními zbrojními testy, kdy střílel projektily do Japonského moře a Žlutého moře. Japonská pobřežní stráž v úterý uvedla, že ji Severní Korea oznámila o plánu vypustit družici do vesmíru koncem tohoto měsíce. Předchozí květnový start satelitu Pchjongjangu skončil neúspěchem.

 

 

 

 

 

Sdílet: