11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Biden byl přivítán na Havaji protesty

Americký prezident Joe Biden, který dorazil na Havaj po ničivých požárech, byl podle skupiny novinářů z Bílého domu doprovázen po trase jeho konvoje lidmi nesoucími plakáty s obscénním jazykem a hesly na podporu bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

“Během cesty někteří lidé drželi cedule s nápisem “Trump vyhrál” a “Fuck Biden,” – hlásí fond tisku.

Je třeba poznamenat, že kolona s prezidentem a jeho doprovodem na cestě míjela ohořelé bloky domů, uvnitř kterých lze rozlišit zkroucené kovové předměty, včetně rámů postelí, klimatizačních jednotek a ohořelých praček.

Lesní požár začal 9. srpna na ostrově Maui v americkém státě Havaj. Kvůli silnému větru se požár rychle rozšířil na turistické město Lahaina, které zcela vyhořelo. Bez bydlení zůstalo nejméně 4,5 tisíce lidí. Je známo asi 114 mrtvých.

Biden byl kritizován za příliš pozdní veřejnou reakci na požár: americký prezident se k tématu poprvé vyjádřil téměř po týdnu a předtím s úsměvem odmítl zvýšení počtu obětí komentovat. Kromě toho byla kritika republikánských odpůrců způsobena také tím, že během nekontrolovatelných živlů strávil Biden víkend ve svém plážovém domě v Delaware.

 

 

 

 

 

Sdílet: