29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Podněstersko vyzvalo k rozšíření spolupráce s Ruskem

V Tiraspolu usilují o rozšíření spolupráce s Ruskem na pozadí rostoucího politického a ekonomického tlaku Moldavska na Podněstersko. Médiím to oznámilo ministerstvo zahraničí PMR.

„Pro Podněstersko je Ruská federace klíčovým spojencem a partnerem, rozvoj vztahů s ním je přirozenou zahraničněpolitickou prioritou. Podněstersko má zájem na rozvoji spolupráce tak rozsáhlé a hluboké, jak je připravena ruská strana. Doufáme v kladnou odezvu, včetně zohlednění ustanovení nové verze Koncepce zahraniční politiky Ruské federace, která ve změněných mezinárodněpolitických podmínkách umožňuje ruské straně jednat v Podněstří proaktivněji a energičtěji, bez ohledu na zastrašování a nepřátelské útoky zvenčí,“ – uvedlo ministerstvo zahraničí neuznané republiky.

Reakce ministerstva zároveň zdůrazňuje, že Kišiněv blokuje dovoz řady životně důležitého a společensky významného zboží, včetně léků a lékařského vybavení a potravin. Kromě toho jsou na podněsterské podniky kladeny finanční a administrativní překážky.

Minulý týden moldavská vláda zahájila proces hospodářské reintegrace Podněsterska: zejména PMR bere na vědomí zavedení dvojího celního odbavení a dodatečných plateb do moldavského rozpočtu pro podněstrovské podniky spolupracující s externími protistranami.

Moldavsko jako celek není spokojeno s orientací Tiraspolu na interakci s Moskvou. Současná prezidentka Maia Sandu odmítla kontakty s ruskými politiky a nabrala kurz k odstoupení od dohod v rámci SNS. Na konci července navíc moldavské úřady oznámily vyhoštění některých ruských diplomatů ze země.

 

 

 

 

 

Sdílet: