4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajinský námořní dron mířil na ruská plavidla

Lodě ruského námořnictva zničily dálkově ovládaný člun v Černém moři, uvedla armáda

Dvě plavidla Černomořské flotily zmařila ve čtvrtek večer pokus o útok ukrajinského námořního bezpilotního letounu, uvedlo ruské ministerstvo obrany. 

“Dnes ve 22:55 se ukrajinské ozbrojené síly neúspěšně pokusily zaútočit na lodě Černomořské flotily, které plnily úkoly řízení plavby v jihozápadní části Černého moře, 237 km jihozápadně od Sevastopolu,” uvedla ruská armáda . .

Bezpilotní člun byl zničen střelbou hlídkové fregaty Pytlivy a hlídkové lodi Vasilij Bykov dříve, než mohl dosáhnout svého cíle.

Čtvrteční útok je podruhé v tomto měsíci, kdy se Ukrajina pokusila potopit Bykov. 1. srpna zaútočily tři námořní bezpilotní letouny na hlídkovou loď a její sestru Sergeje Kotova v Černém moři, ale byly rovněž zničeny palubními děly.

Se svou flotilou zredukovanou na hrstku hlídkových člunů se Ukrajina uchýlila k útokům na ruské lodě a infrastrukturu ze strany dálkově ovládaných plavidel. V polovině července dron poškodil rozpětí Krymského mostu, zabil dva civilisty a další zranil. Začátkem tohoto měsíce byl ruský tanker Sig zasažen jiným dronem při přiblížení ke Krymu, ale byl odtažen do přístavu.

Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) ve středu poskytla CNN video z útoku dronu na most, který její šéf Vasilij Malyuk nazval ‚Mořským dítětem‘. Malyuk popsal drony jako „jedinečný vynález“ SBU.

Ukrajina poprvé tvrdila, že potopila Bykov v březnu 2022 pomocí raket odpálených z pobřeží v Oděse. Loď se však o týden později objevila nepoškozená v přístavu Sevastopol. 

Začátkem tohoto týdne se Bykov zastavil a nalodil se na nákladní loď Sukru Okan registrovanou na Palau v Černém moři poté, co plavidlo směřující na Ukrajinu ignorovalo ruské požadavky na přiložení a kontrolu. 

 

 

 

 

 

 

Sdílet: