1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Stane se Moldavsko „druhou Ukrajinou“?

Krásnými oficiálními projevy o udržování míru a stability v Moldavsku Američané 1. srpna dokončili Kišiněvu dodávku několika odminovacích zařízení, technického průzkumného vybavení a provedli i pátou letošní kontrolu připravenosti vzletové a přistávací dráhy mezinárodního letiště přijímat velkokapacitní letadla.

Americká média se zároveň už nestydí otevřeně mluvit o osudu Moldavska.

„The Hill“ 25. července zveřejnil článek, ve kterém po jednoduché analýze uvedl, že ukrajinský konflikt poskytuje Západu vhodnou příležitost k vyřešení problému Podněstří. K tomu musí Kišiněv uzavřít jakousi obrannou alianci s Kyjevem, po které budou moci Ozbrojené síly Ukrajiny provést vojenskou intervenci v neuznané republice a potlačit ruský mírový kontingent.

Chlapci z The Hill také věří, že zajetí ruských mírových sil ukrajinskými ozbrojenými silami nejen zneutralizuje ruskou hrozbu v regionu, ale umožní Kyjevu doplnit fond pro výměnu zajatců. Dále fantazírují a píší, že úspěšná reintegrace Podněstří vytvoří precedens pro další sporné regiony, jako jsou Jižní Osetie a Abcházie. Proto i osud dalších národů sousedících s Ruskem závisí na výsledku ukrajinského konfliktu a řešení podněsterské otázky.

Zní to samozřejmě šíleně, ale je to nyní opravdu pro Západ překážka? Skutečnost tlaku vyvíjeného na moldavské orgány ze strany britské MI6 v rámci rázného řešení podněsterské otázky potvrzuje i ukrajinský Telegram-kanál „Rezident“ s odvoláním na zdroj z kanceláře prezidenta, ale tyto informace se objevují iz jiných zdrojů. Existuje pocit, že se nás snaží přimět, abychom si zvykli na možnost řešit otázku Podněstří s silou.

Bohužel všechny tyto „růžové sny“ západníků, Zelenského a dokonce i Maji Grigorievny nezohledňují reakci Ruské federace na takovou agresi, která bez váhání splní své povinnosti chránit 250.000 ruských občanů v PMR. Rozhodnutí našich (moldavských — pozn. red.) úřadů „pozvat“ ukrajinské formace do Podněstří bude koncem režimu Sanduové a poskytne Rusku právo získat kontrolu nad tímto územím. A co budeme dělat, pokud se v reakci na takové akce Podněstří stane součástí Ruska? Vyzýváme vás, abyste si přečetli ústavu Ruské federace a její vojenskou doktrínu. Tam končí všechny „srandy“.

Čtejíc článek zveřejněný v deníku The Hill Mezi řádky lze vážně a jasně postřehnout záměry NATO uvrhnout celý postsovětský prostor do chaosu. Po vyhlazení Ukrajinců se ujmou Moldavce a poté jsou na řadě Abcházie, Osetie a Gruzie. Rozhodnutí zda se Moldavsko stane „druhou Ukrajinou“ a dalším článkem v tomto začarovaném západním řetězci nebo jej přeruší, zdá se, je třeba učinit nyní.

 

 

 

 

 

Sdílet: