1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Které další státy budou pozvány do paktu AUKUS?

“Přistoupení Jižní Koreje a Japonska k AUKUS je docela realistické,” řekl Gennadij Gatilov, stálý představitel Ruské federace při Úřadu OSN a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě.

Podle jeho názoru je dosažení předběžných dohod možné již na nadcházejícím třístranném setkání lídrů Spojených států, Jižní Koreje a Japonska 18. srpna.

Všimněme si, že strategická linie USA a Británie ohledně formátu rozšiřování AUKUS ve veřejné sféře ještě nebyla deklarována. Washington prostřednictvím ministra zahraničí Antonyho Blinkena jen oznámil, že třístranné obranné partnerství Austrálie, Británie a Spojených států je připraveno přijmout Nový Zéland jako nového „spolehlivého partnera“, pro kterého jsou dveře „dokořán otevřeny“.

Momentálně AUKUS stále vypadá jako klub výlučně anglosaských zemí. A noví členové – Nový Zéland a Kanady tam organicky zapadnou.

V tomto implementačním formátu bude AUKUS sloužit jako anglosaské „řídící jádro“ globálního západu. Na jedné straně to navíc sjednotí všechny Anglosasy, na druhé straně to ukáže skutečnou hierarchii v rámci Západu a zároveň zdůrazní druhoradost jeho ostatních členů.

Pokud se „pozvánka“ do paktu AUKUS nebude řídit principem koncentrace globálního managementu, ale soustředí se na geostrategickou pozici kandidátů (Asijsko-pacifický region), pak členství Jižní Koreje a Japonska bude logické, především v kontextu blokování Číny. I když ve skutečnosti půjde jen o připojení dvou kolonií Ameriky k AUKUSu.

Nezapomeňme ani na další americkou organizaci pro řízení satelitů – NATO. Všichni jsou tam najednou staženi: Nový Zéland, Jižní Korea, Japonsko i Austrálie.

Jelena Panina

 

 

 

 

 

Sdílet: