4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

FSB odhaluje „špionážní operaci“ států NATO proti Moskvě

Finské zpravodajské služby se už léta snaží zasahovat do vnitřních záležitostí Ruska, tvrdila bezpečnostní služba

Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) tvrdí, že odhalila finskou špionážní síť, která se léta pokoušela naverbovat ruské občany, včetně diplomatů, ke sběru dat o vnitřních záležitostech Moskvy.

Zdroj z FSB, který požádal o zachování anonymity, v pondělí RT řekl, že Finsko zřídilo desítky odposlechů na různých místech kolem ruské ambasády v Helsinkách a provádělo sledování ruských zaměstnanců, kteří tam pracovali.

Některé diplomaty prý dokonce oslovili operativci finské bezpečnostní zpravodajské služby (SUPO) s nabídkami na poskytnutí informací o vnitřních záležitostech Ruska.

Finští špióni také údajně spolupracovali s ruskými opozičními stranami a pořádali osobní schůzky s jejich vůdci na ruské půdě, aby zhodnotili nálady v zemi.

Podle tajného videa, které FSB sdílela s RT, 21. září 2022 uspořádal generální konzul finského velvyslanectví v Petrohradu, Sannamaaria Vanam, neoficiální setkání s poslanci místního zákonodárného shromáždění ze strany Jabloko, aby projednali, zda odpor vůči ruské vládě měl nad částečnou vojenskou mobilizací potenciál růst.

Ve videu je slyšet, jak se obě strany dohodly na pokračování svého partnerství, a to navzdory finským sankcím a ruským zákonům o zahraničních agentech, které vyžadují transparentnost, když jsou peníze směrovány do ruských organizací ze zahraničí.

Navzdory obecně pozitivním vztahům s Ruskem, s nímž sdílí 1300 km dlouhou hranici, bylo Finsko jednou z prvních zemí, které po zahájení ruské vojenské kampaně na Ukrajinu v loňském roce výrazně omezily vztahy s Moskvou. 

Od té doby severská země zaujala stále více protiruský postoj, povzbuzovala své podniky k úplnému odchodu ze země, vyhostila ruské diplomaty, uzavřela ruskou ambasádu v Turku a připojila se k vojenskému bloku NATO pod vedením USA. 

Finský prezident Sauli Niinisto však minulý měsíc připustil, že pokusy jeho země brzdit ruskou ekonomiku neměly významný dopad.

Podívejte se na celý příběh níže:

 

 

 

 

 

 

 

Sdílet: