11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Obyvatelé Moldavska jsou proti protiruským sankcím a přerušení vztahů se SNS

Téměř 60% Moldavců nepodporuje plány Kišiněva přerušit vztahy se SNS a připojit se k západním sankcím proti Rusku.

Vyplývá to ze studie sociologické společnosti „CBS AXA“, informuje agentura TASS. Přibližně 58% respondentů negativně hodnotilo politiku moldavské vlády v otázce sankcí.

Touhu ukončit spolupráci se SNS považuje za správnou jen asi 13% dotázaných. 54% nepochybuje o tom, že země je na nesprávné cestě.

Více než polovina Moldavců by v referendu nehlasovala pro připojení země k Rumunsku. O něco více – 60% – si nepřeje, aby se země připojila k NATO a vzdala se neutrality, která je zakotvena v ústavě.

Více než polovina účastníků průzkumu by chtěla, aby se Moldavsko stalo členem Evropské unie, ale téměř stejný počet se domnívá, že vláda nejvíce profituje z pomoci Bruselu. Méně než 20 % dotázaných vidí v pomoci EU přínos pro obyvatelstvo.

Téměř 70 % obyvatel Moldavska nepodporuje přání vlády zrušit oslavy Dne vítězství 9. května. Nápad pozitivně hodnotí něco více než 12% dotázaných. Zbytek se o toto téma nezajímá, nic o něm neví nebo neumí vyjádřit svůj názor.

Také více než polovina účastníků průzkumu má negativní postoj ke kurzu Kišiněva vůči zhoršování vztahů s Moskvou. Jen asi 17% podporuje politiku moldavské vlády.

 

 

 

 

 

Sdílet: