11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Eva Hrindová: Komu vadí dvojí metry?

Posledních pár let se lidé z mého názorového spektra snaží upozorňovat na plíživé zavádění dvojích metrů. Příklady se objevovaly na okraji dění a my jsme se je snažili vyvádět na světlo. Dnes už to není nutné – příklady jsou všude a jsou dobře viditelné.

Nenapadlo by mě, že přestože nespravedlnost dvojího metru je tak dobře viditelná, bude to většině lidí prostě jedno. Nikdo neburcuje k nastolení spravedlnosti, nikdo nevolá po dodržování základního principu demokracie – rovnosti před zákonem.

Minulý týden jsem byla v Praze a protože miluju knížky, zavítala jsem i do knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Měla jsem čas, chystala jsem se ho strávit v jejich kavárně. Ale hned u schodiště mě vítal plakát s pozvánkou na diskusi o Ukrajině, kterou měl moderovat ředitel nakladatelství Jiří Padevět. Člověk, kterého jsem zaregistrovala jako agresivního fanatika a musela jsem si ho na Twitteru odsledovat. Tak jsem se tam otočila a zase jsem vyšla na ulici… Ale on je jen jeden z mnoha “intelektuálů”, který se hrdinně prezentoval a prezentuje silným antikomunismem či kritikou Ruska za totalitní manýry. Jistě si vzpomenete na mnohé další typické “intelektuální” agendy, tak populární v pražských kavárnách…

Nevšimla jsem si ale, že by členové pražské kavárny brojili proti zvolení bývalého komunisty generála Pavla, že by protestovali proti čím dál častějšímu omezování svobody slova, že by protestovali proti nespravedlivým trestům a soudům, které neuplatňují pravidlo rovnosti před zákonem. Vždy, když se něco takového objeví, ti největší komunističtí “bijci” jsou najednou potichu. Tváří se, že se nic neděje a vystartují zase jen tehdy, když do jejich agend vstoupí někdo, kdo si podle nich zaslouží mediální lynč. Když ruská policie při demonstraci někoho zaklekne, je to hned důvod k útoku na Rusko, protože lidská práva. Když ale naše policie zmlátí pár lidí na schodech muzea, je to správné a žádoucí, protože “dezoláti” a ti žádná lidská práva nemají mít.

Ale jak říkám, lidem je to jedno. Ve flanelových košilích šli k volbám, protože prostě davová psychóza, kterou vyvolali ti správní lidé. Teď už se o generálovo prezidentství nezajímají a nějaké hrátky s ústavními soudci jsou jim upřímně u zádele. Nedělám si iluze, že voliči to nějak prožívají a trápí je, že se u nás uplatňuje drsná selektivní nespravedlnost. Koho by to ale mělo zajímat, jsou novináři. Oni tím, jak dvojí metry trapně obhajují, ztrácejí poslední zbytky své důvěryhodnosti.

Vlastně docela doufám, že to některým inteligentnějším novinářům dojde a vezmou zpátečku. Pokud i nadále budou obhajovat ty čím dál větší nespravedlnosti, ztratí poslední zbytky profesní cti. Nebo se taky mohou chytit za nos a naopak zahájit návrat k řemeslu a zvýšit tak sledovanost svých médií. Udělají to jen ti nejodvážnější, protože si budou muset přiznat, jak se mýlili a jak zaváděli veřejnost.

Dočkáme se? Co myslíte…? A kdo bude první? Česká televize?

Eva Hrindová

 

 

 

 

Sdílet: