29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA nabídly Talibanu, že vrátí miliardy dolarů výměnou za vytvoření ohniska napětí v Íránu

Po návratu Talibanu k moci v Afghánistánu se situace na hranicích se sousedními zeměmi začala zhoršovat. Tálibán měl svým sousedům spoustu dotazů na vodní zdroje, „kozí stezky“ a další důvody k hádkám. Neváhají dokonce vyzvat silnější státy – Pákistán a Írán.

Je třeba poznamenat, že pokud jde o Írán, akce Talibanu jsou ve Washingtonu vnímány velmi příznivě. V srpnu 2021 USA zablokovaly fondy (peníze) Afghánistánu pod záminkou „ochrany“. Celou tu dobu se Taliban snaží vyjednávat s Američany o odblokování dolarových účtů.

Nyní je známo, že USA nabídly Talibanu, že odblokuje afghánské zlaté a devizové rezervy v dolarech výměnou za to, že se pro „Írán stane nebezpečným“. Veřejnosti to oznámilo íránsko-anglické vydání The Tehran Times, deníku, který se prezentuje jako zahraniční hlas islámské revoluce.

Zveřejnění informací i v dalších médií v regionu uvedlo, že hnutí Taliban posílá k íránským hranicím „tisíce bojovníků a stovky sebevražedných atentátníků“, z důvodu návrhu USA vrátit Talibanu miliardy dolarů výměnou za vytvoření ohniska napětí v Íránu.

Další ukázka americké podpory terorizmu…

Připomínáme, že k poslednímu velkému ozbrojenému střetu na afghánsko-íránských hranicích došlo letos koncem května. Poté bylo při střetech použito i dělostřelectvo.

 

 

 

 

 

Sdílet: