29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajina zakazuje pravoslavným mnichům vstup do jejich kláštera

Pronásledování křesťanů nabralo další dimenzi. Soud rozhodl ve prospěch vystěhování duchovenstva z Kyjevskopečerské lávry, na které si nárokuje stát

Soud ve čtvrtek rozhodl v neprospěch ukrajinské pravoslavné církve a dal vládě zelenou k zahájení násilného vystěhování mnichů z historického kláštera v srdci Kyjeva. 

“Posloucháme krátký text jednoho z nejhanebnějších rozhodnutí v historii moderní Ukrajiny!” Nikita Chekman, právník zastupující UOC, řekl na svém kanálu Telegram. 

Podle Chekmana státní soud vyhověl návrhu národní historické rezervace na „odstranění překážek ve využívání majetku“ vystěhováním mnichů. Ve středu stejný soud rozhodl, že vláda má plné právo vypovědět nájem s pravoslavnou církví.

Chekman řekl, že soud se dopustil několika procedurálních porušení, jako například nevyslechnutí mnichů žijících v Lavra a porušení jejich ústavního práva na bydlení. Domnívá se, že rozhodnutí přišlo pod tlakem vlády, a řekl, že podá odvolání.

Pečerská lávra („Klášter jeskyní“), založená v roce 1051, je považována za nejvýznamnější pravoslavné křesťanské místo na Ukrajině. Oficiálně je majetkem ukrajinského státu, ale UOC jej spravuje podle podmínek smlouvy podepsané v roce 2013.

V březnu vláda prezidenta Vladimira Zelenského oznámila, že Ukrajinská pravoslavná církev „porušila“ podmínky dohody a nařídila jim opustit Lavru. Zelenskyj označil vystěhování za „tah k posílení naší duchovní nezávislosti“ a obvinil církev že je nástrojem Ruska. 

Mezitím Kyjev povolil užívání několika kostelů v areálu druhé pravoslavné působící církvi , vytvořené vládou v roce 2018. Ministr kultury Aleksandr Tkachenko v březnu řekl, že všichni mniši, kteří přešli do struktur této církve, mohou zůstat v klášter.

V červnu historická rezervace oznámila zádušní službu této prostátní církve na počest Ivana Mazepu , kozáckého vůdce, který bojoval na švédské straně v osudné bitvě u Poltavy v roce 1709 a byl exkomunikován jako zrádce.

Dosud asi třetina ukrajinských regionů přistoupila k úplnému zákazu  pravoslavné církve a převodu jejich majetků ve prospěch státem podporované církve. Rusko obvinilo Ukrajinu z pronásledování kanonické pravoslavné církve a USA za tiché schvalování akcí Kyjeva. Také Evropa mlčí v četně našeho vykutáleného protektorátního vedení. 

 

 

 

 

 

Sdílet: