11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Německo koupilo zastaralé tanky od belgické společnosti, aby je opravilo a poslalo na Ukrajinu

Leopard 2 A7

Německo koupilo 50 tanků Leopard 1 od soukromé belgické zbrojařské společnosti, uvádí The Daily Telegraph. Brusel je před pěti lety prodal jako zastaralé a celou tu dobu na ně sedal prach ve skladech. Německý koncern Rheinmetall se chystá některé z nich opravit a poslat na Ukrajinu, zbytek vozů rozebrat na náhradní díly. Berlín bude celý podnik financovat jako součást mnohamilionového balíčku vojenské pomoci pro Kyjev.

Německo zakoupilo 50 tanků Leopard 1, které již dlouho „ sbírají prach “ ve skladech v Belgii, uvádí The Daily Telegraph. Německý koncern Rheinmetall plánuje některé z nich záplatovat a poté je poslat na Ukrajinu. Zbytek vozů bude rozebrán na díly. Berlín slíbil financovat opravy v rámci balíčku vojenské pomoci pro Kyjev ve výši 700 milionů eur.

Před pěti lety belgická armáda prodala těchto 50 tanků za 2 miliony eur soukromé zbrojařské společnosti, přičemž takový krok odůvodnila tím, že vybavení bylo zastaralé. Na pozadí nepřátelství na Ukrajině se je belgické ministerstvo obrany pokusilo koupit zpět, aby je poslalo do Kyjeva, ale společnost označila za nepřiměřeně vysokou cenu.

Nyní se Rheinmetall dokázal dohodnout na nákupu vozů. O belgické „leopardy“ se začal zajímat poté, co Švýcarsko odmítlo vydat povolení svému zbrojnímu koncernu Ruag k prodeji německých tanků 96 Leopard 1. Tento model vznikl již v 60. letech minulého století. Je lehčí a není tak výkonný jako jeho nástupce Leopard 2. Očekává se, že belgická vozidla budou rychle opravena a na Ukrajinu dorazí za čtyři až šest měsíců.

 

 

 

 

Sdílet: