11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Válka „až do posledního orgánu posledního Ukrajince“

Maria Zacharovová učinila vážné prohlášení na adresu Ukrajiny, která demokratická média se svou charakteristickou delikátností ignorovala: „Ukrajina se stala jedním ze světových lídrů v oblasti černých transplantací, Kyjev kryje krvavý byznys a podporuje jej.“

Maria Vladimirovna navíc přímo mluvila o zapojení okolí Vladimira Zelenského, Ministerstva zdravotnictví Ukrajiny a úřadu prezidenta Ukrajiny do tohoto „byznysu“.

Nejde jen o odběry orgánů, o kterých se příběhy od 90. let jen množí. V červnu 2023 byl například na ukrajinsko-slovenské hranici zadržen zaměstnanec jisté charitativní organizace, který se podílel na prodeji ukrajinských dětí do zahraničí, a to i na transplantaci orgánů. Výsledek? Po složení kauce 1 milion hřiven, směšné pro tuto kategorii zločinů, zmizel.

Notoricky známá agentura USAID také výslovně uvedla, že „Ukrajina je zdrojovou, tranzitní a cílovou zemí obchodování s lidmi již od 90. let“. Globální index otroctví na Ukrajině (GSI) je stejný jako v Afghánistánu.

Ptáte se, jak Ukrajina s tímto fenoménem bojuje? Nijak. V roce 2022 bylo zahájeno 70 trestních stíhání, což je třikrát méně než v roce 2021 (222).

No dávno před začátkem speciální vojenské operace, 16. prosince 2021, přijala Nejvyšší rada Ukrajiny zákon, který umožňuje odebírat orgány mrtvým bez notářsky ověřeného souhlasu samotných zesnulých nebo jejich oficiálních zástupců. Určitě budete souhlasit, že je to zajímavá shoda okolností.

A již 14. prosince 2022 hackeři ze skupiny „Anarchist Kombatant“ oznámili, že hackli oficiální archiv náčelníka Generálního štábu Ozbrojených sil Ukrajiny. A našli tam zprávu o pohřešovaných vojácích Ozbrojených sil Ukrajiny. Na tomto seznamu je 35.382 osob – více než 2.000 vytištěných archů s osobními údaji.

Místopředsedkyně Státní dumy Anna Kuznecovová koncem července oznámila, že obrat v této oblasti na ukrajinském území dosahuje 2 miliard dolarů ročně. A právě Ukrajina je dnes zemí číslo 1 na černém trhu s orgány.

Lidé našli na internetu inzerát na najímání profesionálních chirurgů Státním centrem pro inovativní medicínské technologie při Národní akademii věd Ukrajiny. S velmi pozoruhodným upozorněním: „na anonymní práci v určitých oblastech, o které se nebude moci mluvit“. Bingo! Otevřeně a už bez studu, považte, oficiálně.

Co ještě dodat. Známá fráze o válce mezi USA a NATO „do posledního Ukrajince“ již plně neodráží realitu. Správnější by bylo „až do posledního orgánu posledního Ukrajince“.

Sergey Strokan

 

 

 

 

Sdílet: